Milline on ebapärlikarbi ja tema peremeeskalade seisundi parandamise hind?

Autorid

Soome, Rootsi ja Eesti ühisprojekt "Ebapärlikarbi populatsioonide ja elupaikade taaselustamine" ehk LIFE Revives ("Reviving freshwater pearl mussel populations and their habitats"), LIFE20 NAT/FI/000611

Veebikaamera kuvatõmmis Katrin Kaldmarmk.ee  

Image
Sisu

Lepamaimud ebapärli veebikaamera ees. Vaata päevasel ajal ülekannet: LINK

 

Ebapärlikarp          Margaritifera margaritifera

 

Tartu Ülikooli geoloogia osakonna teadlased kutsuvad kõiki huvilisi osalema uuringus, mis aitab selgitada ebapärlikarbi ja tema peremeeskaladeks oleva lõhe ja forelli seisundi parandamise ja elupaikade taastamise sotsiaal-majanduslikku mõju.

Uuringu veebiküsimustikku saab täita kuni 31. märtsini. 

Eesti ainsa ebapärlikarbi asurkonna arvukus on langenud kriitilise piirini. Ebapärlikarbi paljunemiseks on kriitilise tähtsusega kodujões elavate kalade elujõulisus. Nimelt veedavad ebapärlikarbi vastsed peaaegu terve esimese aasta forellide lõpustele kinnitununa.

Sealt edasi elavad noorkarbid kuni kuus aastat kruusases jõepõhjas. Seal ohustab neid aga kehv veekvaliteet ja jõepõhja mudastumine. Selleks, et ebapärlikarpi ohustavaid tegureid vähendada, tuleb vähendada setete vette kandumist, sulgeda jõkke suubuvaid maaparanduskraave ja piirata kobraste tegevust.

Need tegevused mõjutavad otseselt ka inimeste maakasutust, mistõttu on oluline leida ebapärlikarpide elutingimuste parandamisel parimad lahendused, mis sobivad loodusele ja arvestavad ka inimtegevusega.  

Eesti, Soome ja Rootsi ühisprojekti eesmärk on hoida ja taastada ebapärlikarbi elupaiku. Veebiküsimustik aitab paremini mõista inimeste hoiakuid ja väärtushinnanguid ebapärlikarbi, tema peremeeskalade ja laiemalt jõeelustiku suhtes. Uuringu tulemusi kasutatakse tulevastes looduskaitse, maakasutuse ja veemajandusega seotud tegevuste kavandamisel.

Uuringus osalemine on vabatahtlik ja anonüümne ning vastajad ei pea esitama oma kontaktandmeid. Kuna eesmärk on saada tagasisidet võimalikult mitmekesiselt publikult, on vastama oodatud kõik huvilised, ka need, kellele on teema seni tundmata.

Uuringut viiakse läbi LIFE Revives projekti raames. Projekti juhib Jyväskylä Ülikool, Eestist on partnerina kaasatud lisaks Tartu Ülikoolile ka Riigimetsa Majandamise Keskus. Projekt vältab 2027. aastani ja seda kaasrahastab Euroopa Komisjoni LIFE programm.  

Loe lisa projekti veebilehelt. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.