Pildistas ja video salvestas LK team
Kuldtäht
Kollane kuldtäht Gagea lutea
Kollaseid kuldtähti märkame kasvamas nii leht- kui salumetsades või siis veekogude kaldaaladel. Aga liilialiste seltsi kuuluvale õistaimele meeldib ka inimeste lähedus, sest kuldtähte võime leida kasvamas nii õuemurust kui parkidest.
Kollased kuldtähed on kenad oma sihvakate lehtedega ja õrnade õitega. Sarikjas õisikus võime heas kasvukohas peenikeste varte otsas kokku lugeda kuni kaheksa kuldselt säravat õit.
Kuldtäht on valguselemb ja peab seega õitsemise ning arenemisega kiirustama kuni puud pole veel lehtinud. Kõik varajased õitsejad vajavad palju toitaineid ja taim on varuaineid talletanud juba möödunud aastal oma hallikaspruunide kattesoomustega sibulasse.
Kollane kuldtäht on üks vähestest varakevadistest sibullilledest meie looduses.
Väike kuldtäht jääb oma sugulasest madalakasvulisemaks ja tema õielehed on teravatipulisemad kui kollasel kuldtähel, kelle õielehe tipud paistavad tömbimatena.
Peale õitsemist kuivavad ja kaovad kuldtähtede maapealsed osad päris kiiresti.
PILT2
Kollane ülane
Kollane ülane Anemone ranunculoides
Kevadist kollast rõõmu pakuvad pika õitseajaga kollased ülased. Õitsemise algusaegadel sulgeb ülane oma õied, sest nii kaitseb taim oma putukatele mõeldud õietolmu niiskuse eest. Õiekattelehtede välispind kasvab õhtu hakul suuremaks ja nii sulgebki ülane oma õie.
Hommikul hakkab kasvama tupplehe sisepind ja õied avanevad ja sirguvad koos taime kasvuga. Tolmukate närbudes lõpetab taim kasvu ja õhtul enam ülaste õied ei sulgu.
Kanakoole
Kanakoole Ranunculus ficaria
Teadupoolest kasvavad varsakabjad varred vees, aga kanakoole päris vette kasvama ei roni.
Kuid nende taimede lehed on sarnased ja seetõttu neid omavahel segi aetaksegi, aga nende taimede välimuses võime märgata mitmeid erinevusi.
Kanakoole kollase õie kroonlehed läigivad kenasti, on pikliku kujuga ja neid on rohkem kui varsakabjal.
Kanakoole ei paljune sarnaselt teistele tulikalistele, sest lisaks viljadele ilmuvad taime lehekaenlatesse peale õitsemist veel sigipungad. Sellel ajal on taim mürgine ja ohtlik pungadest toitujatele, näiteks kodulindudele. Sellest on ka taim oma nime saanud.
Kollased tõmbekeskused