VIDEOD: põtrade kevad

Autorid

Pildistas Jaan Mitt

Videoklipid LK team

Image
Sisu

Paari-kolmepäevased põdravasikad, kelle lähedusest pildistaja kiirelt eemaldus

 

Põder          Alces alces

 

Kui Te peaksite metsas üksi olevat põdravasikat märkama, siis oleks targem kiirelt taanduda. Põdralehm jätab oma vasikad sageli puhkama, aga käib neid imetamas. Üksikut põdravasikat ei maksaks orvuks või hüljatuks pidada. Suured loomad tunnevad oma eluruumi hästi nagu ka ümbruskonnas valitsevaid ohte. Kuid peatselt saavad vasikad sedavõrd toekateks, et käivad juba põdralehmaga kaasas.

Põdralehm koos kahe vasikaga

Enne kevadist poegimist võis meie metsades elutseda umbes kümme tuhat põtra, aga vastsündinud ja -sündivad, kui neil peaks hästi minema, võivad suurendada sügiseks põtrade arvukust poole võrra.

Põdralehmadel algas poegimine aprillikuu teisel poolel, aga kestab maikuul.

Noortel kuni paariaastastel põdralehmadel sünnib tavaliselt üks vasikas. Emasloomade vanuse kasvades ja heas toitumuses emasloomadel võib vasikaid sündida kaks või aruharva ka kolm vasikat.

Vastsündinute kaal võib päris oluliselt kõikuda: jäädes kuue ja kuueteist kilo vahemikku. Tragid vasikad hakkavad lisaks emapiimale pea kohe ka rohtuliblesid toiduks näksima. Ohu korral jäävad vasikad vaikselt maapinnale lamama. Mõne nädala vanuselt jooksevad noored loomad juba inimesest kiiremini ja kolmenädalaselt alustatakse noorte puuvõrsetega maiustamist.

Põdravasikas imeb põdralehmalt kuni paar liitrit piima päevas ja põdralehm imetab neid hilissügiseni ning selleks ajaks kaaluvad vasikad juba kõvasti üle saja kilo.

Veidi enne poegimist sunnib põdralehm temaga koos talve veetnud, eelmise aasta noorlooma iseseisvat elu alustama (emasloom ajab mullika lihtsalt minema). Aastased põdramullikad peavad nüüd iseseisvalt hakkama saama. Kevad ja varasuvi ongi selline aeg, kus kogenematud põdrad linnadesse, asulatesse satuvad.

Aasta vanuste põdrapullikeste sarved on veel harunemata ehk pulksarved, aga sarved kasvavad ja on kaetud pehme nahaga.

Põdrapull padrikus ja näeme, et väiksed sarvemuksud on juba alustanud kasvamist

Sildid:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.