Koerliblikast ja valgetähn-pajuliblikast

Postitas Looduskalender - N, 06.04.2017 - 10.10
Autorid

Kirjutas ja pildistas Urmas Tartes

Image
Koerliblikas
Sisu

Koerliblikas

 

Koerliblikas ehk väike-koerliblikas           Aglais urticae

 

Valgetähn-pajuliblikas               Nymphalis xanthomelas

 

Üheks tuntuimaks „kirju suve“ ennustajaks on meil olnud koerliblikas. Teda võib leida kõikjal Eestis. Pikki aastaid võis kohatud musta-oranži-kollasekirjut liblikat pea eksimatult koerliblikaks nimetada.

Täna tuleb kevadel kohatud kirju liblikat aga täpsemalt uurida. Iseäranis viimase seitsme aasta jooksul on Eestis oluliselt tõusnud temaga väga sarnase, lähisugulase – valgetähn-paljuliblika arvukus.

Valgetähn-pajuliblikas

Valgetähn-pajuliblikas

Koerliblika ja valgetähn-pajuliblika eristamine nõuab tähelepanelikkust, aga on lihtsalt teostatav ka palja silmaga.

Valgetähn-pajuliblikas on koerliblikast veidi suurem, tema tiivakiri on pisut väiksema kontrastiga. Vahest kõige silmatorkavam tunnus on tagatiibade ülakülje kannaosas – valgetähn-pajuliblikal on see oranž, koerliblikal aga laialt must.

Kevadised liblikad on alati kulunud või isegi katkise tiivakirjaga ja see võib vahel mõne tunnuse määramisel veidi eksitada.

Pole vahet, kas kohtasime kevadel esimesena koerliblikat või valgetähn-pajuliblikat – toredat ja vaheldusrikast suve ennustavad nad meile mõlemad. Märtsikuu viimaste päevade „lõokesetalv“ tegi vaikselt alanud lendamisse väikese pausi, siis ilmade soojenedes rõõmustavad liblikad meid taas.

Meeldetuletus:

Raamat

Raamatu kordustrükk on hetkel veel saadaval. Kvaliteetne trükis on mõnus lugemiseks ja päevaliblikate määramiseks, aidates Eestis elutsevaid päevaliblikaid tundma õppida, tutvustades nende elupaiku ja elukäiku.

Looduskalendri arvamust mööda on tegu parima Põhjamaade päevaliblikaraamatuga. Loodusesõbral lihtne kasutada ning ilus kingitus vastu liblikaaasta algust.

Liblikaraamat on veel müügil ja saab osta nii suurematest raamatukauplustest või nende e-poodidest (Apollos vist veel väikese soodustusega).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.