10. NÄDAL 7.3.2016.-13.3.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 15.03.2016 - 09.09
Autorid

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Naistepäeval sadas laia lund

Naistepäeval sadas laia lund

Sisu

Nädala esimene pool oli pilves ja väga sajune. 8. märtsil kogunes ööpäeva jooksul Jõgeval sademeid 17 mm, mis moodustab peaaegu pool kogu antud kuu tavapärasest sajusummast. Seni on Jõgeval viimase 94 aasta jooksul nii suurt ööpäevast sademete hulka mõõdetud paastukuus ainult ühel korral (1947. aastal).

Sademed tulid nii vihma kui lörtsina. Lumi kleepus puudele. Kõrvalteed ja linnatänavad olid paksu kihina lume- ja vee segust massi täis. Lumevallid ei lasknud veel kuhugi ära voolata. Lisaks juurde sadanud lörtsisegule sulas varem kinni sõidetud-tallatud lumi pehmeks. Sobivat liikumisrada oli raske leida nii sõidukitel kui ka jalakäijatel.

Härmas puud pühapäeva hommikul

Härmas puud pühapäeva hommikul

Kolmapäeva õhtul hakkas külmetama ja tekkis udu. Neljapäeva hommikuks olid puud härmas ja teed jäised. Härmatis kattis puid-põõsaid ka pühapäeva hommikul. Minimaalne õhutemperatuur langes nädala teisel poolel öösiti -3…-8,5 kraadini. Lumi tihenes sulailmadega põldudel ja muutus külmade öödega nii kõvaks, et sellel võis hommikuti kõndida nagu mööda maanteed. Lume paksus vähenes avamaastikul nädala lõpuks 12…18 cm. Kohati püsis endiselt õhuke keltsakiht mullas.

Metskitse hüljatud ööbimisase

Metskitse hüljatud ööbimisase

Künnivareste arvukus linnas mõnevõrra suurenes ja nad hakkasid pesi kohendama. Pesaehituseks murdsid varesed puudelt oksi. Vahtra võrast tilkus murtud okste kohalt mahla.

Endiselt lendasid mööda Pedja jõge edasi-tagasi kaks laululuike. Reedel toitus sõtkapaar jõel. Nähti üksikut kuldnokka liikumas ja lindude toidulaual söömas.

Jänese näritud õunapuu

Jänese näritud õunapuu

 

Jõgeval, 14.3.2016.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.