Kas naeriliblikas või kapsaliblikas?

Postitas Looduskalender - E, 26.06.2017 - 17.17
Autorid

Fotod Arne Ader

Naeriliblika tiiva allakülje järgi näeme erisust

Naeriliblika tiiva allakülje järgi näeme erisust

Sisu

 

Naeriliblikas         Pieris napi

 

Väike-kapsaliblikas          Pieris rapae

 

Väike-kapsaliblikas ning naeriliblikas on meil tavalised põualiblikad ning sugulased näevad maru sarnased välja. Veel raskemaks osutub määramine alates tänavusest teisest põlvkonnast, juulikuu lõpupoole.

Väike-kapsaliblikad lendlevad seal, kus leidub ristõieliste kasvukohti ehk siis aedades või põldudel. Naeriliblikat näeme ka põldudest eemal, niisketel niitudel ning metsasihtidel.

Suuruse järgi neil vahet ei anna teha ja põlvkondade lennuajadki jäävad samaks. Määramiseks on oluline märgata naeriliblika tiiva kollakat alakülge, kus näeme rohekat nagu tolmunud pinnaga tiivasoonestikku (Arne ülemine pilt on hea, tiivasoonestikku on tõepoolest juba eemalt näha sest taimedel istutakse suletud tiibadega). Väike-kapsaliblika tiiva alakülg on lihtsalt kollakashall ja ilma tiivasoonestikuta.

Mõlema liblika esitiibade valgel ülaküljel on musti tähne, vastavalt nende arvule eristatakse isas- ja emasliblikaid, viimastel on kindlalt kaks tähni.

Naeriliblikate röövikud toituvad ristõielistel rohttaimedel ehk neil kapsataimede röövlite kuulsus puudub. Paar tundi vihmal vaheaega, veidi päikest ja lendamas nad jälle ongi.

Üldiselt on liblikaaasta vähemalt Loode-Eestis seniajani niruvõitu.

Naeriliblikas

Naeriliblikas

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.