Kapsaliblikatest

Autorid

Kapsaliblikate fotod Wikipediast

Röövikut pildistas Arne Ader

Image
Sisu

Suur-kapsaliblika emasliblikas

 

Suur-kapsaliblikas       Pieris brassicae

 

Väike-kapsaliblikas      Pieris rapae

 

Kapsaliblikate valmikuid võis kohata juba maikuu teisest poolest sest talvitujateks olid liblika nukud. Esimesel põlvkonnal võib lennuaega olla veel vast nädala jagu.

Suur-kapsaliblika tiibade siruulatus jääb viie kuni kuue sentimeetri vahesse. Nimetatute esitiibade tipud on laialt mustad.

Emasliblikate esitiibadel näeme ka kahte musta punkti, isasliblikatel sarnased punktid puuduvad. Tiibade alaküljed kahvatult rohekaskollased sest taimel näeme neid istumas sageli suletud tiibadega, mis kaetud kerge tumeda tolmukorraga.

Teise põlvkonn valmikuid näeme mõlemal liigil uuesti juulikuu lõpus, kes lendavad veel septembrikuuski. Liblikauurijad täheldavad kümne aastast tsüklit, mil kapsaliblikaid võib äkitselt massiliselt ilmuda.

Väike-kapsaliblika tiivavärvus võib vahel ka kreemjaks osutuda, aga seda pigem emasliblikatel. Tiibade siruulatus suurtest sugulastest sentimeetri jagu väiksem. Hallid on vaid eestiibade tipud. Isasliblikate eestiival võime näha ühte halli punkti, emasliblikatel paistab neid kaks. Tagatiivad ilma eraldusmärkideta nagu ka rohekaskollased alatiivad. Lennuaeg nagu suurematel sugulaste.

Liblikad toituvad süütult, õienenektarist või puumahlast, aga kahjuriteks on nende järeltulijad.

Väike-kapsaliblikale vastab suuruselt sarnasuselt naeriliblikas, aga nendest meie tänases teises loos.

Väike-kapsaliblika isasliblikas

Väike-kapsaliblika isasliblikas

Väike-kapsaliblika röövik

Väike-kapsaliblika röövik

Tõsised taimekahjurid mõlemad.

Juunikuus muneb suurema liigi emasliblikas portsionite viisi kuni viiskümmend kollakat muna kapsataime lehe alaküljele, aga kogu viljakus võib ühel emasliblikal küündida kuni kolmveerand tuhande munani – päris märkimisväärne.

Munadest arenenud röövikud on alul kahvaturohelised. Nad suisa õgivad kapsalehti jättes leherood alles.

Veidi hiljem on röövikud juba hallikasrohelised kuni nelja sentimeetri pikkused, kolme kollase pikivöödiga, keha kirjatud mustade täppidega.

Mida siis teha, kui oled oma kapsamaal liblikaid märganud? Tõhus, aga aeganõudev on oma „nunnud“ iga paari nädala tagant ükshaaval üle vaadata ja seda kuni septembrini välja.

Vanasti tehti seda veepurgiga kuhu röövikud korjati ehk uputati. Mäletamist mööda söödeti nad hiljem kanadele, kus ikka kanu peeti – majapidamises ei tohtinud midagi söödavat raisku lasta.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.