Pildi napsas Hagnat, LK foorumist
Foto Arne Ader
Jäälinnu tüüpiline varitsuspaik
Jäälind Alcedo atthis
Ühekordne jäälinnu külastus ei ärataks eriti tähelepanu, kuid kena ja värvikat lindu on märgatud mitmel päeval kaamera ees saaki varitsemas.
Vooluvete kõrge seis ning sellega kaasnenud vee sogasus sunnib jäälinde omale otsima sobivamaid toitumispaiku. Toitutakse ju peamiselt väikekaladest.
Niisiis tegu väikese röövlinnuga. Pole kindlaid kalaliike, millest eriliselt lugu peetakse, ainult et tänavukevadised hauginolgid on linnu jaoks juba liialt suureks kasvanud.
Jäälinnud kalastavad varitsuspaigast sukeldudes. Vahetult enne vette jõudmist katab lind silmad silmakattega, mis omane teistelegi röövlindudele ning nimetatud silmakatted paiknevad linnul silmade ja silmalaugude vahel. Seega püütakse kala „mälu“ järgi ning selline püügiviis ei pruugi alati tulemuslikuks osutuda…
Sarnast kirevat sulestikku kannavad linnud sugupoolest olenemata aasta läbi. Kui kevadel on noka värvuse järgi võimalik isas- ja emaslinde eraldada, siis nüüd enam mitte. Kes korra jäälindu kohanud see tunneb ta juba silueti järgi ära - pikk nokk, suur pea, jässakas keha ja lühike saba. Kokku jagub pikkust üle viieteist sentimeetri, millest nokk neli sentimeetrit, lennul tiibade siruulatus veerand meetrit ning kaal kuni nelikümmend grammi. Sulestik võib valgustingimustest olenevalt võtta hämmastavalt erinevaid toone.
Kuidas tänavusi noorlinde, vanalindudest eritada? Nende nokk on veel lühem, kui vanalindudel, sulestik pole nõnda särav ning tundub vaatlejale rohekamat värvi. Vanalindude jalad on märgatavalt korallpunased, noorlindudel lihtsalt tumedad.
Pesitsejaid võib meie looduses olla arvestuslikult kuni kolmsada paari, aga sügisesel ajal ei salli paar oma suviseid poegigi enam koduterritooriumil. Ränne ja ka läbiränne lõuna poole oleneb nii ilmadest, kui toitumistingimustest, kuid kestab tõelise talve alguseni.
Talvituma, allikalistele jõelõikudele võib meile jääda vaid 30…50 isendit - talvises maastikus on jäälinnud tõeliselt kaunilt vaadeldavad.
Jäälind toomingal
Jäälinnu vaatlused: LINK