Hallrästaid võib meil veel pikalt kohata

Autorid

Fotod Arne Ader

Hallrästad pihlapuul

Hallrästad pihlapuul

Sisu

 

Hallrästas         Turdus pilaris

 

Kuigi meil pesitsenud hallrästaste ränne algas juba augusti teisest poolest on läbirändurite salgad märgatavad sest toitutakse kõikvõimalikel viljapuudel veel novembri esimesel dekaadilgi. Hallrästaste ränne toimub nii päevasel, kui öisel ajal. Kohata võime veel nii teiste rästaste, kui koldnokkade rännusalku.

Talvitujate hulk sõltub meie talve karmusest. Peab tõdema, et rahvakeeli „paskrästaid“ tuntakse meil halvasti sest pea igal talvel saadetakse LK-le mõni foto, küsimisega: kes on pildil?

Hallrästad on meie suurimad rästad, pikkust koos sabaga on veerand meetri ringis, kaalu veidi üle saja grammi. Emas- ja isaslinnud välimikult ei erine.

Koheselt hakkavad lindude nähes silma nii vesihall pea kui päranipuala, mis lennupildis hästi märgatav ning teistel rästastel puudub. Lennus märkame ka valgeid alatiibu. Seljasulestik kaunilt tumepruun, kurgualune ja rind kollakad, mida kirjavad piki külgi ning rinda hästi nähtavad tähnitriibud. Must saba köidab samuti tähelepanu.

Ilmad on päev, päevalt külmemaks muutunud, puudelt leiavad linnud tänavu erinevaid vilju veel päris ohtralt. Õunapuu aedades nokitsetakse kergelt külmavõetud õuntelt seemneid välja. Maapinnal liigutakse hüpeldes sest langenud lehtede vahelt leiab ikka veel miskit söödavat.

Hallrästas

Hallrästas

Hallrästaste vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.