Siilid on liikvel

Postitas Looduskalender - E, 04.04.2016 - 18.18
Autorid

Foto Arne Ader

Siil

Siil

Sisu

 

Harilik siil        Erinaceus europaeus

 

„Okaskeradele“ on talv koos uinakuga otsakorrale saanud. Varakevad ei paku putuktoidulistele rikkalikku toidulauda sest külmadel öödel võib vahel saagi tabamine võimatuks osutuda, aga õhtuhämarast alates siilid just ringi liiguvad.

Talveuinakuks korralikult toitunud siilidel pidi kehakaalu olema vähemalt kaheksasada grammi, et talv „üle elada“. Pea pool aastat oli seda aega, kus pidi kogutud rasvavarudega hakkama saama ja ega pisemad isendid saanudki… Varakevadeks on loomaksed umbes poole kergemas kaalus.

Kuidas koduaias tegutsevaid okaskerasid aidata? Pakkuda võiks lisasöötmist: toit tuleks välja panna õhtul, hämara saabudes ja uskuge, siilid leiavad toitmiskoha kiirelt ülesse. Kui Teie toimetate järjekindlalt ning kindlatel kellaaegadel saab siili(de) tegemisi rahulikult  jälgida. Kui siil on lahkunud peaks toidunõu ära viia, et mitte kohale meelitada „kutsumata külalisi“ - närilisi või hulkuvaid kasse. Veenõu võiks samuti hoovis olla sest seda külastavad meelsasti ka koduaia linnud. Pea meeles: vee- ja sööginõu tahavad puhastamist, aga siilidele sobivaks sööginõuks kõlbab hästi madala servaga vana pann või midagi sarnast.

Mida külalistele pakkuda?

Kuivatatud koera- ja kassikrõbinaid, aga neid oleks hää enne leiges vees paar-kolm tundi leotada. Vahekorras üks osa krõbuskeid ja kaks osa leiget vett. Muidugi võib pakkuda ka kassikonservi, aga see on kulukam ning polegi siilidele otseselt mõeldud.

Siilide toidutarve ei ole suur, kusagil seitsmekümne grammi ringis, aga näljane isend võib omale muidugi rohkem sisse vehmida.

Siile võib toita ka oma „kõhu kõrvalt“, aga palun väldi pakutud söögis soola ning maitseaineid. Toorest kala või liha (viimaseid võib anda ilma soolata keedetult või ahjus küpsetatult – saad oma toidu kõrval lihatükikesed veidikeseks ajaks eraldi praeahju küpsema panna ja see pole sugugi nii tülikas).

Palun väldi piima pakkumist, kuigi siilid sellest lugu peavad. Asi selles, et nii väike organism ei suuda lihtsalt laktoosi lagundada.

Ära paku leiba või saia sest jahutooted paisuvad ülemäära siili maos, sisaldades ka soola ning konservante...

Juba aprillis peavad meie siilid „pulmi“. Kolmkümmend viis päeva kandeaega ning „siilimammal“ on pesas kolm kuni kuus poega.

Energiat kulub kevadel „väikestel podisejatel“ maru palju, seega oleks lisasöötmine neile üpriski vajalik.

Kõik aiapidajad teavad, kui tõhus abimees siil meie koduaias tegelikult on.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.