Videod salvestas Biker, LK foorumist
Šaakal ehk harilik šaakal Canis aureus
Seda, et me esimesel ööl valgustatud vaatlusplatsil šaakaleid veebikaamera ees näeme oli natuke kaheldav - inimlõhnasid jäi valgustite paigalduse ning ümbruse vaatlusel platsile ohtralt…
Nüüd on põhjust meie loodusesse saabunud kiskjat ka lähemalt tutvustada. 2010 aastal kuulsid Matsalu kandi elanikud võõrapärast ulgumist esmakordselt (vast ka veidi varem). Kütitud on neid ka Valgevenes, Leedus ja Lätis.
Esimene šaakali, alla aasta vanune noorloom tabati meil 2013. aastal. Lõunapoolse šaakali asurkonna ja rände uurijad teavad, et muidu üpris paikne loom võib teha liigile iseloomulikke lühirändeid kuni saja kilomeetri ulatuses, et otsida sobivamaid toitumiskohti ning neid leidmata või ka leides naasta. Sarnaseid migratsioone sooritavad ka šaakalite sugulased hundid koos perekondadega - see võimaldab uues paigas kiireelt territooriumiga tutvuda ja langetada karjal otsus: kas jääda, edasi või tagasi rännata.
Kuid liikumisrände pikkus võib küündida isegi kuni tuhande kahesaja kilomeetrini, rände eestvedaja on üldjuhul täiskasvanud isasloom. Kui sellises piirkonnas jahitakse või hukkub mõni emasloom võib pea kindlasti arvestada, et nimetatud paigas šaakalid pesitsevad.
Šaakaleid on seni kohatud vaid rannikualadel, sisemaalt pole senini veel teateid tulnud. Loomade suurimaks vaenlaseks on muidugi inimene ning hunt, kelle arvukus pole suur (muuhulgas veebikaamera lähikonnas salvestati rajakaameraga ka hunti).
Öine šaakal mererannas
Videoklipp Fleur, LK foorumist
Laupäeval, keskpäevane rebane oma kaldakontrollil
Šaakalid „oma“ territooriumil vähemaid kiskjaid ei salli ning tõrjuvad nad tasapisi välja. Rebane liigub oma harjunud radu pidi, eks saame näha, kuidas temasse kiskjad suhtuvad. Võib arvata, et nende territooriumil jääb vähemaks ka toidukonkurentidest kährikkoeri.
Tundub, et me saame huvilistele šaakaleid päris pikalt tutvustad: pole me vaadelnud nende toidulauda, ajalugu jpm. Jooksuaeg algab alles veebruaris ja veebikaamerast nähtu annab meile mõtlemisainet lisaks.