Kõik me tunneme kodutuvisid

Autorid

Fotod Arne Ader

Kodutuvi

Kodutuvi

Sisu

 

Kodutuvi        Columba livia f. domestica

 

Kodutuvisid – paigalinde ning enamalt jaolt asulates pesitsejaid ehk inimkaaslejaid peaks meil olema talvisel ajal üle saja tuhande isendi.

Sugupooli välimuse järgi eristada ei anna ning kodutuvide sulestiku värvuski on väga varieeruv.

Sagedamini siiski hallika põhivärvusega, päranipuala valge, tiibade pealmine pool hall, millel iseloomulikud laiad vöödid, alaküljed heledad. Halli saba ots tume ning lennu ajal enamasti lehvikuna laiali. Kael ja puguala sageli metalse läikega. Silmad  tumepunased, nokk mustjaspruun valge vahanahaga nokatüvikul, jalad punakaspruunid. Kehapikkust üle kolmekümne sentimeetri, kaalu kuni nelisada grammi. Tuvide kudrutamast oleme kõik kindlasti kuulnud. Tähelepanelikud on kindlasti märganud, et linnatuvid ongi tumedama sulestikuga.

Arvatavalt on kodutuvi esimene Eestis püsima jäänud võõrlinnuliik, kes toodi kodustatult Saksamaalt. Juba 20. sajandi alul olid nad meie linnade tavalised asukad.

Kodutuvid on saanud oma alguse kaljutuvist Columba livia ja tuvilatest pääsenud kirjatuvidest ehk nii ongi tõugude ristumisel kujunenud välja tänapäeva erivärviliste sulestikega kodutuvid.

Talvisel ajal kodutuvidest rääkida on põhjust veelgi.

Linnud pesitsevad suve jooksul kaks korda: märtsis ja septembris. Aga, kui leitakse võimalus sisse pugeda veidi soojemale pööningule või ventilatsiooniseadmete ruumidesse, siis võidakse pesitseda aastaringselt.

Emaslind muneb kaks valget muna, umbes vutimunade suurused. Hauvad mõlemad vanalinnud veidi alla paarikümne päeva. Koorunud pojad lennuvõimestuvad kolme nädala möödudes. Paari nädala jagu saavad noorlinnud lisatoitu vanalindudelt ning juhiseid edaspidiseks eluks…

Talvisel ajal on kodutuvid linnamaastikus raskesti loendatav liik: ollakse pidevalt toiduotsingutel, seega on territoriaalsed ümberpaiknemised päris suured ning kindlalt koos likkuvaid salku lihtsalt ei moodustu. Viimase veerandsaja aastaga oleme täheldatud ka arvukuse langust.

Linnuhuviliste poolt üles tähendatud kodutuvide viimase nädala vaatlused: LINK

Valge tuvi

Valge tuvi

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.