Uus liblikaliik Eestis

Postitas Looduskalender - P, 12.08.2018 - 11.11
Autorid

Kirjutas ja pildistas Andro Truuverk, loodusmuuseum@ut.ee

Image
Kirju-tumesilmik
Sisu

Kirju-tumesilmik

 

Kirju-tumesilmik     Lasiommata megera

 

08. augustil 2018 püüdis Tartu Ülikooli teadlane Andro Truuverk kinni esimese kirju-tumesilmiku Eestis. Liblikas leiti Treimanist, Pärnu maakonnast.

“Tegemist on tõepoolest antud liigi esmaleiuga Eestis. Varem on kõnealust liblikat kõige lähemal meile kohatud Põhja-Lätis,” rääkis liblika avastanud TÜ zooloogia õppetooli doktorant ja TÜ loodusmuuseumi peaspetsialist Andro Truuverk.

Ta lisas, et lõuna poolt Lätist meile levimine oli siiski oodatud sündmus, kuivõrd tõenäosus, et ta siia lõpuks jõuab oli kõrge. “Lätis on antud liik muutunud juba nõnda tavaliseks, et levimine põhja poole oli vaid aja küsimus, mille juhtumisele aitas kindlasti kaasa ka harjumatult soe suvi,” kinnitas teadlane koerlibliklaste sugukonda kuuluva liblika Eestisse jõudmise tagamaid.

Kirju-tumesilmik

FOTO: Jörg Hempel/CC BY-SA 3.0/Wikipedia

“Kesk- ja Lõuna-Euroopas üsna levinud liigi Eestisse jõudmisel on seos kliimamuutusega, sest on näha üha uuesti kordumas sama mustrit: lõuna pool meie lähinaabruses Lätis ja Leedus levinud haruldane liik muutub seal üha tavalisemaks ja leitake lõpuks ka meilt. Suur hulk lõpuks ka Eestist leitud liike ongi siia püsivalt elama asunud. Usun, et kirju-tumesilmikuga läheb samaviisi,” sõnas Tartu Ülikooli entomoloogia õppetooli teadur Erki Õunap.

Õunap lisas, et erakordseks teeb praeguse leiu asjaolu, et tegu on päevaliblikaga. Uusi liblikaliike, nii suur- kui pisiliblikaid, leitakse Eesti faunale pigem iga aasta, kuid enamik neist on hämarikuliblikad. Eestist teada olevast umbes 1000 suurliblika liigist on nüüdseks 114 päevaliblikad.

Eelmine Eesti faunale avastatud päevaliblikas oli tutt-kasspunnpea e. Carcharodus flocciferus, kes leiti riigi lõunapiirilt 1995. aastal.

Kirju-tumesilmiku leid on kantud ka eElurikkuse andmebaasi.

 

Lisainfo:

Andro Truuverk
Tartu Ülikooli loodusmuuseum
514 1268
loodusmuuseum@ut.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.