Sinililleaeg

Postitas Looduskalender - P, 07.04.2019 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Sinililled

Sinililled ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Harilik sinilill            Hepatica nobilis

 

Omamoodi lummav on varakevadine sinililleaega. Taimi on erinevas arengujärgus, seega loodushuvilisel põhjust neid veidi lähemalt uurida.

Äsja õitsema hakanud sinililled on ühe või kahe lühikese õievarrega, mis õitsemise aegu tüki maad pikemaks sirguvad.

Punakaspruunid peenikesed õievarred kasvavad välja lehtede kaenlast ja neid katavad rohelised karvakesed. Headel kasvukohtadel võib ühel taimel sirguda kuni tosin õievart.

Iga õievars kannab ühte sinilille õit, mis õitseb veidi üle nädala. Ööseks õied sulguvad ja halbade ilmadega õied ei avanegi. Päikselistel päevadel pakub sinilillede kasvukoht kena vaatepilti nii lähedalt, kui kaugelt.

 

Valge sinilill

Valge sinilill ( www.loodusemees.ee )

Sinilille tupp- ja kroonlehed pole eristunud, seega on õielehed tegelikult õiekattelehed ning nende arv taimedel erinev, aga samuti värvus.

Olete Te märganud looduses kasvavaid sinilille valgeid õisi, mitte neid, mis vananedes heledaks pleekinud, aga võime leida ka roosasid, vahel ka täidisõielisi vorme, kuigi oleme viimaseid harjunud nägema pigem lillepeenarde kultuurtaimedel.

 

Sinililled

Sinililled ( www.loodusemees.ee )

Milline vägi paneb taimed varakevadel õitsema?

Sinilille taimedel on maa sees peidus jämedate juurtega, veidi viltune risoom. Risoomi talletati juba möödunud aastal varakevadiseks õitsemiseks vajaminevad varuained. Sinilille risoom võib maapinnas elada ja areneda kuni mitusada aastat.

Igihalja taime lehed on veel möödunud aastased, mis õitsemise ajal servadest veidi punakat tooni (vaata Arne esimeselt pildilt), aga mõnel taimel võivad lehed olla juba kogunisti kuivanud.

Taime lehed sirguvad pikkadel ja peenikestel leherootsudel olles südame- või neerukujulised ning suure klorofülli sisalduse tõttu tumerohelised, kuid lehtede alaküljele värv võib jääda purpurpruunist kuni lillaka toonini. Taim püüab hoida võimalusel oma lehti risti päikesekiirtega ja uue lehekasvuga alustatakse alles peale õitsemise lõppu.

Sinilille, kui liigi vanuseks hindavad botaanikud 40 kuni 50 miljonit aastat.

 

Sinililled aiapeenral

Sinililled aiapeenral ( www.loodusemees.ee )

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.