otsestriim | uudised | foorum
Striim mobiilsetele seadmetele: iPhone, iPad, Windows Phone 10; Android, VLC, YouTube
Vanematele arvutitele: flash
Väike-konnakotkaste pesaelu oleme püüdnud jälgida 2009. aastast saadik erinevates pesades. Peale kolmeaastast vaheaega on nüüd väike-konnakotka pesa reaalajas taas vaadeldav. Selle Tartumaa pesa juures on kaamera 2019. aastal esimest korda. Küll aga on selle väike-konnakotka paari pesitsemist jäädvustatud automaatse fotokaamera abil alates 2014. aastast. Magnuse territoorium asub Tartumaa konnakotkaste uurimisalal, kus selle liigi ökoloogiat on uuritud alates 1990-ndate keskelt, st üle 20 aasta. Uurimisvahenditena kasutatakse GPS-jälgimisseadmeid, värvilisi kaugelt loetavaid rõngaid (Eesti värv on valge), rajakaameraid. Tänavu lisandus ka veebikaamera. Seetõttu on vaatlejate poolt foorumis dokumenteeritud käitumine heaks viiteks salvestatud materjali hilisemal kasutamisel.
Veebikaamera kaudu võib kuulda mitmesugust inimtegevuse müra, sest pesa asub üsna Tartu lähedal. Samuti pole kaugel maantee ja raudtee.
2012. aastal paigaldasime isalind Magnusele satelliit-jälgimisseadme (Microwave Telemetry toode), mis toimib praeguseni. Ka rõngad sai ta samal ajal. Magnuse rändeteid ligi 10000 km kaugusele ja tagasi, samuti talvitamiskohti Lõuna-Aafrikas saab näha lindude rändekaardil.
Sel kevadel saabusid konnakotkad jälgitavale pesale 20. aprillil. Sel ajal oli Magnus veel Rumeenias. Pesa ehitas uuesti üles ja emalindu hoidis territooriumil teine isaslind, kes pidi küll Magnuse saabudes oma koha loovutama. Emalinnule pandi vaatlejate poolt nimeks Maia. Ka Maia on rõngastatud ja pesitsenud koos Magnusega alates 2014. aastast, aga seni pole õnnestunud tema rõnga numbrit ära lugeda.
Magnusel-Maial on praegu kasutusel kaks pesa, üks kuusel ja teine kasel. Varemast teame veel üht pesa. Kaamera paigaldusega läks õnneks, et nad otsustasid pesitseda tänavu kasepesas. Küllap sügisel saame teada, kui palju nad käisid teise pesa peal. Kuigi väike-konnakotkad pole üldiselt väga tundlikud kaamera suhtes pesa lähedal, maskeerisime kaamera siiski hästi ära. Seetõttu pole kaamera vaade päris puhas. Natuke aitasid kotkad ka kaasa, kui maandusid mõnel korral kaamera peal ja nihutasid maskeerimismaterjali enam vaate ette.
Kaamera kaudu võib kuulda häälekat segametsa linnukoori, eriti varahommikuti, kui inimmüra pole veel intensiivne.
On tõenäoline, et kui mõlemast munast koorub poeg, siis jääb neist ellu vaid üks. Konnakotkad on evolutsiooni käigus edukalt panustanud ühe poja üleskasvatamisele, kes on pesast välja lennates sedavõrd tugevam ja enam valmis iseseisvat elu alustama. Kaini-Abeli sündroomi avaldumine pesapoegade puhul võib olla üsna ebameeldiv pealt vaadata, aga vaatlejatena me loodusele vahele ei sega.
Niinimetatud Abeleid on püütud katsekorras ka eraldi üles kasvatada ning mõnd hääbuvat populatsiooni täiendada, aga nende suremus on siiski küllalt suur, võrreldes looduslikes tingimustes sirgunud liigikaaslastega.
Väike-konnakotka isaslind, kes ehitas pesa enne Magnuse saabumist.
Magnus ja Maia imetlemas munamustrit. Aga kas nendes munades kasvavad kotkapojad on ka Magnuse geenidega?
Loodetavasti pesitsevad nad edukalt. Foorumis on olulisemad sündmused kajastatud.
2019. aasta ülekanne toimub alates 11. aprillist - kaamerapilt liigub mobiilse interneti kaudu EENeti serverisse. EENeti server jagab selle kõigile soovijatele erinevates formaatides.
Pesa juures on kaamera AXIS F41 koos Omari tehtud mikrofoniga. Algselt asus see kaamerakomplekt kaljukotka pesa juures, aga seal tänavu pesitsemist ei toimunud. Hiljem alustava väike-konnakotka juurde oli võimalik kõik seadmed ümber kolida. Merikotka tühjaks jäänud pesa juurest tõstsime kaamera teise Läänemaal asuva väike-konnakotka pesa juurde, aga seal peale pesa ülesehitamist pesitsemiseks ei läinud. Ka interneti ühendus on seal pesa juures kehvavõitu.
Võrdluseks soovitame vaadata Läti väike-konnakotka kaameraid (YouTube ülekanded):
Betiņsala; Zemgalē kask; Zemgalē kuusk
Tartumaa väike-konnakotka kaamera toimimisse on panustanud paljud kaasa-aitajad:
Kotkaklubi - pesade varasem ettevalmistus ja kaamerate paigaldus, hooldus pesitsusajal
EENet - stiimi kodeerimine ja jaotamine kasutajatele, materjali salvestus
Beta-Grupp - kaamerate testimine ja häälestamine, mikrofonide ehitamine
AkuKeskus Tartus – akude testimine ja hooldus
Felis silvestris – väike-konnakotka foorumi administreerimine
Looduskalender - kaamerate kodu ja foorum
Aivar Jaakson, Pelle Mellov, Jaan Grosberg, Ülo Väli, Renno Nellis – abi väike-konnakotka kaamerate ülasseadmisel
Mitmed eratoetajad - nii Eestist kui kaugemalt
Tuhanded vaatlejad - kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!
Kalakotkakaamerad toimivad autonoomselt ilma välise energia ja andmesideta. Energia tuleb päikeselt, see salvestatakse stabiilsuse saavutamiseks akudesse. Mõnel juhul võib tekkida energiapuudusest tingitud vaheaegu ülekandes.
Ettevõtmises osalevad: