Pildid Wikipedia, Sven Pruul ja Arne Ader
Kuhikmürkel
Kuhikmürkel Morchella conica
Väga maitsvad seened, mida võib ilma kupatamata tarvitada st värskelt. Kummastust võib tekitada lihtsalt nimi „mürkel“.
Kasvukohad peavad olema valgusrikkad ja rohtunud ning leida võime hõredamates eelistatult lehtmetsades , okasmetsade servadel või lagendikel, raiesmikel, puisniitudel, kruusateede veertes, aga ka parkides, kalmistutel või aedades, kuid nö „linnaseeni“ ei soovitaks kellelgi süüa. Tihedamasse metsa neid otsima ei maksa minna.
Kasvavad Lääne-Eesti lubjarikkamatel muldadel. Aastati äärmiselt erineva saagikusega seened, aga heal juhul võib koos kasvada kuni paarkümmend seent ja olge tähelepanelik sest leida võite nn seeneringe.
Koonusekujulise, püstiselt kärjeliste kübaratega kaunid seened on hapravõitu, aga möödunud aasta kuluheinast nad endid läbi ajavad. Kübara värvus võib oluliselt vahelduda - hallikast kuni mustjaspruunini. Valkjas jalg on seest õõnes.
Sven Pruuli kurrelisaak
Kurrel (böömi sõrmkübaraseen) Ptychoverpa bohemica
Kurreleid võiks otsida niiske pinnasega haavikutest või haava-segametsadest, vahel haavavõsastikest. Kui sõrmkübaraseeni mõnest haavikust leida võib saak osutuda hoolikale otsijale rikkalikuks ja kasvukohti leidub üle Eesti.
Mille poolest kurrel mürklitest erineb? Kurreli kübara alaserv pole jalaga kokku kasvanud (millest ka sõrmkübara nimetus) ja seest õõnes seenejalg võib vahel venida väga pikaks.
Kurreli habras ookrikarva kübar on kaetud tihedate, ebakorrapäraste pikivoltidega.
Foto Arne Ader
Ümarmürkel ( www.loodusemees.ee )
Ümarmürkel Morchella esculenta
Ka ümarmürklid eelistavad kasvukohal lubjarikkamat mullastikku, seega mandri põhja- ja lääneosa, aga Saaremaal ning meie laidudel võib kasvada vahel massiliselt.
Otsida tuleks puisniitude rohtunud pinnaselt, metsade servaaladelt, kadastikest. Loometsadest. Vahel kasvab ka parkides või muudes inimtegevuse poolt mõjutatud aladel.
Seenekübar nimele omaselt ümaravõitu, värvuselt kuni kollakaspruun, seenekübara välispinna kärjelisus on ebakorrapärane ja kübara läbimõõt umbes viis sentimeetrit. Õõnes seenejalg valkjas, vahel ka kollakas ja jämeneb maapinna lähedal.
Maailmaturul jäävad mürklite hinnad alla ainult trühvlitele.
Ilus kevadine aeg metsas, et veidi ringi hulkuda ja kui trehvab oma toidulauda rikastada millegi tõeliselt väärtuslikuga, milles lisaks arvestatav kogus D-vitamiini.
Maitsvatel seentel on hulgaliselt valmistamise retsepte. Leidke endi maitsele sobiv google vahendusel – võtke julgus katsetada.
Hiidmürkel
Hiidmürkel Morchella elata
Hiidmürklit hinnatakse heaks söödavaks seeneks.
Kasvukohad Põhja- ja Lääne-Eestis, vanal metsaaluse kõdupuidul. Hiidmürkleid võib leida ka koduaedadest, kunagiste puuvirnade asemetelt või metsaveertest, kus langetamise järgselt on seisnud palgivirnad.
Teistest mürklitest oluliselt kõrgem, teravatipuline ja koonusjas.