Ujuvad penikeeled

Postitas Looduskalender - N, 08.08.2019 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Sinikael-pardid penikeelte tihnikus

Sinikael-pardid penikeelte tihnikus ( www.loodusemees.ee)

Sisu

 

Ujuv penikeel      Potamogeton natans

 

Ujuv penikeel on meie veekogudes täiesti tavaline, mitmeaastane ja ühekojaline veetaim. Vähenõudlikuna, sageli suurtes kogumites esinevana pole tema äratundmisega raskusi. Kasvutingimuste, aga ka vee omaduste suhtes leplik, taludes isegi ajutist kuivale jäämist.

 

Veekogu põhja on taim kinnitunud rohkelt haruneva ja roomava risoomiga. Risoomist sirguvad arvukad ümmargused varred, mis tõusevad veepinnale ja püsivad seal ujulehtede abil.

Penikeel kasvatab kahesuguseid lehti: veesisesed on taandarenenud labaga ja kitsad (pikkus üle paarikümne sentimeetri, laiust vaid mõni millimeeter), seevastu ujulehed on laialt munajad, aga vooluvees võivad ujulehed hoopis süstjad olla.

Selline „tihnik“ soodustab veekogude kinnikasvamist, kuid pakub samas pelgupaika paljudele veeelulistele, kui kaladele. Taime viljadest toituvad veelinnud ja neid on juba näha (vaata alumiselt pildilt).

Veekogudest ujuva penikeele „rohimine“ ei anna häid tulemusi sest ikka jääb mõni risoomijupp põhja ja taim vohab edasi kasvada.

Meie loodusest kasvab kaheksateist erinevat penikeele liiki, aga paljud neist on omavahel äärmiselt sarnased.

Ujuv penikeel

Ujuv penikeel

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.