Karupoegades arengust ja kuidas see toimub?

Autorid

Pildistas Peep Männil

Image
Sisu

Kevadel juba maha jäetud karu talvepesa

 

Pruunkaru ehk karu     Ursus arctos

 

Vastu talve jäid tiined emasloomad taliunne olenemata tänavustest soojadest ilmadest nö „õigel ajal“ sest sügisel hoolega talletatud energiavarusid pole tühjale ringihulkumisele vaja raisata.

Nagu oma eelnevas loos kirjutasime on osad „karumammad“ juba poeginud.

Kirjeldame lühidalt olukorda talvepesas paljude viimaste aastate rahvusvaheliste pruunkarude uuringute valguses. Uurijatelt tulnud teave täpsustub pidevalt sest on osutunud võimalikuks kasutada erinevaid andureid loomade talvise südame töö ja rütmi mõõtmistel ja mitte ainult loomaaedades.

Emakaru talveuni ei ole poegimise aegu seotud eriliste häiretega sest suurele ja kogukale loomale ei valmista tiinusaeg raskusi, samuti väikeste alla poolekiloste karupoegade ilmaletoomine.

Talveune aegu kasutab looma organism rasvakudedes olevaid varuaineid. Talvepesa kasutamine eeldab seda, et ei sööda, jooda ega virtsata. Seega tekkib pruunkaru ainevahetuses omapärane ehk suletud süsteem, kui mitte arvestada looma hingamist.  

Nagu teistegi kiskjate nii võib ka emaskaru puhul oletada, et poegimisjärgselt süüakse ära emakook ehk elund, mille kaudu loode või looted toitusid  ja hingasid. See toiming annab omakorda emaslooma organismile signaali „piima tootmiseks“, et poegi toita. Muidugi suureneb veelgi varuainete kasutus sest piima tekkimiseks peab organism seda tootma emaslooma kudedes olevatest valkudest.

Mida suuremaks pojad kasvavad, seda suuremaks muutub koormus emakaru organismile. Talvepesas elatakse kahte elu: uinakus emakaru ja arenevad karupojad, kes peavad toituma, seega ka vähesel määral virtsama. Karupesade kevadised ülevaatused näitavad, et kõigest hoolimata püsivad pesad kuni kevadeni suhteliselt puhaste ja „elamiskõlblikena“.

Tavaliselt aprillikuus tullakse talvepesast välja. Karupojad on saanud rahus areneda juba sellisteks, kes suudavad emakarule järgneda ehk ollakse jõudnud kehaliselt järgmise arenguastme lävele.

Seega on meil olenevalt aprillikuu ilmastikust uuesti põhjust pruunkarude tegemistele tähelepanu pöörata.

Karupoegadest talvepesas: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.