Must-toonekure kaamera 2020

Postitas Looduskalender - R, 10.04.2020 - 14.06
Autorid

Tekst: Urmas Sellis
Pildid: Urmas Sellis, Ain Nurmla, Anne7

Sisu

 

Otsepilt / Youtube | uudised | foorum

 

Isaslind Karl
Isaslind Karl II.

 

Karula Rahvuspargis pesitsevat must-toonekure pesa saame vaadelda viiendat hooaega järjest. Kaamera esmasest paigaldamisest ja selle eelloost on ELFi talgulehel: pildirida.

Vana looduslik, aga huvitava konstruktsiooniga pesa oli 2018 kevadeks poolenisti alla varisenud, mistõttu ehitasime samasse kõrvale tehispesa. Ja seda saamegi jälgida.

Must-toonekure pesa 2020.
Karl II ehitab pesa.

Kasutame AXIS F41 kaamerat. Selle põhiosa asub pesast allpool puutüvel, üle pesa ulatub vaid objektiiv koos sensoriga. Must-toonekure puhul pole seda vaja varjatagi, seni pole me märganud, et see pesitsevaid isendeid häiriks. Pigem on mõnikord vanalinnud tahtnud seda pessa tõsta kui eemalevajunud pesamaterjali.  Kaamera ülekanne toimub siin Wi-Fi lingi kaudu pesapaigalt otse Antslas asuva TELE2 mobiilimasti, üle kahe Mikrotik antenni. Edasi liigub pilt kaableid pidi Beta Grupp serverisse, kus toimub video YouTube striimiks ettevalmistamine. Tänavu saame näidata ainult YouTube striimi. On ka teada, et mõned edasistriimijad on kasutanud seda must-toonekure pesakaamerat oma kanalites jagamiseks. Pesalt tuleva striimi kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (vt kontaktid lehekülje lõpus või saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee). 

Vaderid on ka iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil mingit projektituge pole. Küll aga on KIK toetanud kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist. 

Mullu organiseeriti foorumi liikmete poolt ka spetsiaalne annetuskampaania erinevate kaamerate täiendamiseks. Ja tänavu tehti korjandus pesas üles kasvavate poegade varustamiseks jälgimisseadmetega. Varem pesast välja lennanud poegade teekondi on võimalik näha rändekaardil alates 2018 sügisest. Neist vaid üks on senini elus ja tema nimi on Karula. Seal on näha ka tollal pesas elanud isaslind Karli rändetee. Kahjuks Karl hukkus kevadrändel 2019, Süürias. Tema asemele ilmus pessa uus isalind ja ta sai nimeks Karl II. 

video

Must-toonekurg
Karl II on tänavu üksi pesas.

Tänavu kevadel pole pessa jõudnud emaslindu. See on kahjuks nii Eestis kui ka Lätis tavaline olukord, mis nüüd on jõudnud ka meie must-toonekure kaamera ette. Seni pole teada selget põhjust, miks emaslinde oluliselt vähem on. Pesapoegade hulgas on mõlema soo osakaal ligi võrdne. Seega tütred kaovad enne pesitsemist või lähevad mujale elama.

Kuna meie pesas ei pruugi palju näha olla, siis soovitame vaadata ka teisi must-toonekure pesakaameraid teistes riikides:

Ungari; Poola; Poola2; Itaalia

Must-toonekure kaamera toimimisse on panustanud paljud kaasaaitajad:

Kotkaklubi – tööd pesa juures, bioloogiline info, koordineerimine

Beta-Grupp – kaamera testimine ja hooldus, mikrofoni ehitamine, striimi kodeerimine, tehniline tugi

Looduskalender – foorum ja tutvustus

TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus

Kernel – antennide seadistus

AkuKeskus Tartu – akuabi

Keskkonnainvesteeringute Keskus – finantstugi

Eratoetajad -  ootamatute kulude katmine, kaamerate uuendamine

Tuhanded vaatajad – kõige tähtsamad, sest muidu poleks sel kaameral niivõrd mõtet!

                              
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.