Paneme kirja üle Eesti asuvad valge-toonekure pesad

Postitas Looduskalender - N, 07.05.2020 - 09.09
Autorid

EOÜ kutsub osalema

Sisu

 Käes on aeg, mil valge-toonekurgedel on paarilised leitud, pesa valmis ning linnud enamasti juba pesadel mune haudumas. Just nüüd on õige aeg alustada selle aasta pesade ja pesitsusandmete kirjapanemisega, mida sarnaselt eelmisetele aastatele saab sisestada lihtsasse veebirakendusse: www.eoy.ee/valgetoonekurg

kaart

Uute pesade sisestamisel tuleb olla täpne – ka mõnekümne meetrine erinevus pesa tegeliku ja sisestatud asukoha vahel tekitab palju segadust. Näiteks kui ühes asulas on mitu pesa ning need ei ole täpselt õigetesse kohtadesse märgitud, ei ole võimalik varasemat sissekannet täiendada ning soovitud pesa võimalike pesitsusandmete lisamiseks kaardilt leida. Kui suurendada veebirakenduse kaarti ülesse, ilmuvad kaardi fotoversioonil ka pisemad detailid (isegi elektriposti otsas olev toonekure pesa või selle vari) nähtavale. See annab võimaluse pesa kaardile märkida väga täpselt.

Oluline on, et pesa ei märgitaks kaardile mälu järgi. Kui avastad, et mõni pesa on kaardil tõenäoliselt vales kohas, palun anna sellest teada aadressil: margus.ots/at/eoy.ee.

Esimene valge-toonekure pesapaikade loendus viidi Eestis läbi 1939. aastal – siis pesitses meil 320 paari valge-toonekurgesid. Järjepidevalt on valge-toonekure asurkonda Eestis seiratud alates 1954. aastast. Viimane põhjalik valge-toonekure loendus toimus 2014. aastal, olles osa Eestis läbiviidavast rahvusvahelisest loendusest. Siis osales loenduses vabatahtlikuna ligikaudu 900 huvilist ning selgus, et Eestis pesitses 2014. aastal 4500 – 5500 paari valge-toonekurgesid. Täpsemalt saab 2014. aasta loenduse tulemustest lugeda Eesti Ornitoloogiaühingu ajakirjast Hirundo (2015, nr 1, lk 10-19).

 

Margus Ots, valge-toonekure projekti koordinaator
margus.ots/at/eoy.ee

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.