Sukelpartide sügisränne - mustad merelinnud

Postitas Looduskalender - L, 03.10.2020 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

Mustvaerad rändel

Mustvaerad rändel ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Mustvaeras          Melanitta nigra

 

Tõmmuvaeras      Melanitta fusca

 

Alustuseks peame ära mainime, et suurtest, mustadest sukelpartidest märkame sügisel nii mustvaeraid, kui tõmmuvaeraid ja neidki rändel kahes erinevas laines: kuni oktoobrikuu keskpaigani isaslinde ja alates oktoobri viimasest kolmandikust sarnase sulestikuga emas- ja noorlinde. Eesti loodetipp on nimetatud sukelpartde rände jälgimiseks parim koht.

Mustvaerad pesitsesid tundraaladel ja isaslindude sulgimisränne oli juba juulikuus rannikualadel arvukas, kui madalal vee kohal liikusid sinkaeltest suuremate mustade lindude ahelikud. Augusti lõpust, kuni tänaseni rändavad emas- ja noorlinnud.

Mustvaeraste vaatlused: LINK

 

Tõmmuvaerad

Tõmmuvaerad

Tõmmuvaeraste pesitsemine meie väikesaartel ja laidudel on väga väheseks jäänud vast mõnisada pesitsenud paari. Viimase viiekümne aastaga on pesitsejate arvukus vähenenud viis korda, aga läbirändajaid on arvukalt.

Tõmmuvaeraste isas-, emas- ja noorlinde eristab mustvaerastest lennupildis erevalge ja kaugele paistev tiivaküüdus. Vanalindudel kestab arvukas ränne kuu keskpaigani. Isaslindude sulgimisränne venib pikalt, aga sai alguse juba juuli teises pooles. Emas- ja noorlindude ränne venib samuti pikalt ehk novembri pooleni. Vanalindude kaal võib küündida kahe kiloni, aga noorlindul võib kaalu olla veidi rohkem, kui kilo jagu, nende sulestik sarnaned emaslinnu tumepruunile, kuid neid eristab valkjas alappol lennupildis.

Vaerad toituvad sukelpartidele kohaselt nii rannakarpidest, vähilaadsetest, harjasussidest, aga ka veetaimedest.

Tõmmuvaeraste vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.