Hanede rändest - rabahani

Postitas Looduskalender - E, 12.10.2020 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader

Rabahaned kõrrepõllul. Tamme, Võrtsjärve rannik

Rabahaned kõrrepõllul. Tamme, Võrtsjärve rannik ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Rabahani        Anser fabalis

 

Külmenevad sügisilmad on paratamatus ja haneparved rändavad. Näha on veel Venemaal pesitsenud hallhanesid, kuid nende ränne on lõpukorral. Arvukamad läbirändajad on ka meil pesitsenud valgepõsk-lagled, rabahaned, suur-laukhaned ja mustlagled, aga sügisesel ajal võime kohta koguni tosinat haneliste liiki.

Lennupildis jätab rändavate rabahanede kiilrivi õige tumeda mulje ja sellise lennupildiga rändavad ainult pärishaned. Lagled seevastu rändavad korratutes parvedes.

Kas on võimalik häälitsuste järgi eristad samal ajal rändavate rabahanede ja laukhanede parvi?

Rabahanede parvest kostub tuttavlikku koduhanede kaagutust, aga lühidamalt, seevastu laukhanede rändekolmnurgast kostub midagi „klähvimise“ sarnast, mis tähelepanu äratab.

Tundravööndis pesitsenud rabahanesid võime rände aegu kohata meie kultuurmaastikel või põldudel päikesetõusu järgsel ajal „keha kinnitamas“. Paari tunni möödudes siirdutakse uuesti veekogudele, kus igati ohutum ja õhtul kordub sarnane toitumisretk. Olenevalt sügisilmadest võime rabahanede parvi võime kohata veel novembrikuu teisel poolel ning üksikuid veel jõulukuul. Rändepeatuse võib meil teha hinnanguliselt veerandsada tuhat rabahane.

Rabahanede pea ja kaelasulestik hallikaspruunid, seljasulestik ja päranipuala pruunikasmust, rinnasulestik ühtlaselt valkjashall, kõhualune veidi heledam. Kui aga märkad ülelendavate hanede kõhul laike on suure tõenäolisusega tegu suur-laukhanedega sest segaparvedes rändavaid hanesid kohtame üpris sageli.

Hommikuti ja õhtuti toituvaid rabahanesid jälgides võime märgata nende musta noka keskel eredalt oranshi mustrikirja, mis on igal linnul erinev ja võib noorlindudel kogunisti puududa või olla mähemärgatav.

Vanalindude jalgade värv on oransh, aga noorlindudel veidi kollakamat tooni. Rabahanede kaal jääb kolme, nelja kilo vahele.

Rabahaned ja laukhaned

Rabahaned ja laukhaned

Rabahanede loo kirjutamise aegu oli Linnulauluraadiost kosta üpris suurt ülelendavat rabahanede parve.

Rabahanede vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.