Kosklate rändeaeg - jääkoskel

Postitas Looduskalender - N, 19.11.2020 - 15.15
Autorid

Foto Arne Ader

Sinikael-pardid ja jääkosklad. Mõrtsuka järv

Sinikael-pardid ja jääkosklad. Mõrtsuka järv ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Jääkoskel       Mergus merganser

 

Jääkosklate arvukam sügisränne algab teistest kosklatest veidi hilisemal ajal ja märkame neid nii sisevetel, kui rannikumerel toimetamas, vahel koguni suurte parvedena. Kui sisevetel hakkab tekkima jääkate kolivad jääkoskald kas lõuna suunas või siirduvad rannikumerele ja talvitujaid jääb jäävabadele aladele päris arvukalt. Meil võis tänavu kevadel pesitseda üle pooleteise tuhande jääkoskla paari.

Suured sukelduvad veelinnud kelle kehapikkus jääb kuuekümne sentimeetri mõlemale poolele, kusjuures isaslinnud on suuremad. Suurte emaslindude kaal pooleteise kiloni ei küüni ja suurtel isaslindudel jääb veidi kahest kilost puudu. Lennupildis jääb tiibade siruulatus alla meetriseks.

Puhkesulestikus on sugupooled suhteliselt sarnased, aga vaid emaslinnu kuklal võime märgata tutti ja valget kurgualust. Noorlindude sulestik sarnaneb emaslindude omale, kuid veidi pruunikamate seljasulgedega.

Peasulestik kõigil punakaspruun, ruuge nokk pikk ja ülanoka servad nn „hammastega“ ja neid võib olla kuni viisteist. Küljed hallikad.

Lennupildis on isaslindudel hästi märgatavad valged tiivaküüdused. Isaslindude jalad punased ja emas- ja noorlindudel kollakad.

Toitu hangitakse sukeldudes ja vee alla suudetakse jääda päris pikalt. Jääkosklad püüavad edukalt kalu ja hakkama saadakse ka suurema saagiga kuni nelja meetri sügavuselt ja tegutsetakse süsteemselt seltsingus. Otsitakse põhjaloomastiku esindajaid, karpe ja molluskeid.

Sukelpardid toimetavad vee all avatud silmadega ja tormiste ilmadega otsitakse tuulevarjulisemaid paiku sest seal on lainetus väiksem ning vesi oluliselt selgem.

Rannarahva hulgas on jääkosklad hästi tuntud.

Tänasega saavad puhkesulestikus kosklad tutvustatud, aga varakevadel näeme hoopis uut pilti ja meil on kosklaid ja nende kevadist elukorraldust jälle vaadelda.

Rohukosklatest: LINK

Väikekoskekosklatest: LINK

Jääkosklate vaatlused: LINK

Rohukosklate vaatlused: LINK

Väikekosklate rändeparved: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.