I osa. Noorus - jutud Juhaniga 100!

Postitas Looduskalender - R, 20.11.2020 - 12.12
Autorid

Produtsent Tiit Lepik, www.digikontor.ee

 

Sisu

Eelmisel nädalal võisite tutvuda Rein Marani 1994. aastal valminud filmiga  Juhan Lepasaarest: LINK

Tuleva aasta 13. mail saab Eesti loodusmeeste „raudvara“ Juhan Lepasaar 100 aastaseks.

21. jaanuaril 2015. aastal käis Jaan Riis Alutagusel Oonurmes kirja- ja metsamees Juhan Lepasaarel külas, kaasas fotograaf Toomas Tuul, Kaido Einama ja Tiit Lepik.

Jaan Riisi mõtted viie aasta eest toimunud Juhani usutlulusest:

Nüüd, mil neljaosaline vestlussaade Juhan Lepassaarest jõuab Looduskalendri vaatajateni, on tore meenutada viis aastat tagasi toimunud kohtumist Eesti looduskirjanduse klassikuga.

Teadsin vaid, et Fred Jüssi peab teda üheks oma õpetajaks ning olin lugenud tema paari raamatut. Ei mina ega teised meie võttegrupi liikmed polnud temaga varem kohtunud.

Kui kokkulepitud ajal Oonurme külla jõudsime, ootas meid ees soliidne heas vormis vanahärra. Toomas Tuul tegi õues mõned pildid ning astusime sisse. Meie võttegrupp seadis elutoas üles improviseeritud stuudio, pani paika valguse ja mikrofonid. Juhan tõi lauale mõned oma raamatud ning vestlussaate salvestus võis alata.

Tekkis koomiline olukord. Kui minul on kehv silmanägemine, siis soliidses eas Juhanil kehv kuulmine ning ta kasutas kuuldeaparaati. Selleks, et kuulda, pidi paraku minu hääl tulema õigest suunast, mitte nii, nagu istusime. Samas oligi hea, et ma oma jutuga ei pidanud liialt vahele segama.

Mulle oli Juhani kuulamine väga huvitav. Nii nagu Alutaguse ürgne loodus pakub palju avastamisrõõmu, on veel paljudel avastamata meie ühe parima looduskirjaniku looming.

P.S. Kui paar aastat tagasi, Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal loodi Eesti idapoolseim Alutaguse Rahvuspark, siis toimus suvel seamail ka üle-eestiline loodussõprade kokkutulek. Kuigi Juhan Lepassaar ei ole aktiivselt seltsielust osa võtnud, tegin ettepaneku ja Eesti Looduskaitse Selts valis ta tunnustatud looduskirjanikuna oma auliikmeks.

2020 aasta sügisel sai külastuse aegne salvestus korrastatud ja monteeritud Andri Puuseppa poolt nelja osaliseks intervjuude sarjaks.

Muusika: Jaak Johanson - Keset sõjaplatsi

Suurim tänu Indrek Lepasaarele, kes aitas Juhani arhiividest pilte leida.

Kaasa aitasid: Looduse Omnibuss, Eesti Looduskaitse Selts, Sihtasutus Virumaa Muuseumid, Arne Ader, Uudo Timm, Matsalu Rahvuspark, Tiit Kaljuste, Peeter Vissak, Toomas Raudam, Alo Jaanivald, Artur Granström, Madli Luuk, Peeter Kaasik, Sven Rannaväli, ajaleht Põhjarannik, ajakiri Eesti Loodus, Rein Maran, Eesti Rahvaluule Arhiiv, Pärnu Muuseum, Heiko Kruusi, telesaade "Osoon" , Peep Männil, Mall Hiiemäe, Juho Kalberg ja paljud teised.

Lae lugemiseks alla Juhan Lepasaare raamat „Sooradadel“, teine parandatud ja täiendatud trükk: LINK

Juhan Lepasaar

Juhan Lepasaar 1944. aastal (foto erakogust)

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.