Kalakotka pesakaamera

Postitas Looduskalender - N, 08.04.2021 - 10.04
Autorid

Kotkaklubi, www.kotkas.ee

Sisu

otsestriim | uudised | foorum

 

Kalakotka pesadel on Eestis kaks kaamerat, üks Võrumaal ja teine Tartumaal. Võrumaa pesa (kalakotkas) saame vaadata alates 2012. aastast.

Võrumaa kalakotka kaamerapesa ehitasime 2011. aasta sügisel allakukkunud loodusliku pesa asemele. Looduslik pesa asus praegusest tehispesast ca 300 m kaugusel. Järgmisel kevadel võttis kalakotkapaar tehispesa koos kaameraga kohe omaks ning ning tänavu saame pesa jälgida juubelihõngulist kümnendat aastat järjest. Pesa ajalugu saab vaadata kalakotka kaamerate lehelt.

Algselt pesitses siin emaslind Piret, kelle rändeteed saab vaadata rändekaardilt (sügis 2012 ja kevad 2013). Pireti mittetöötavat saatjat pole õnnestunud eemaldada, kuigi teame, et ta pesitses hiljem hoopis uuel territooriumil (ca 35 km kagu suunas). Aastate jooksul on pesaomanikud korduvalt vahetunud. Tänavu tegutseb siin eelmisest aastast tuttav rõngasteta kalakotkapaar, keda kaamera vaatajad kutsuvad Miina ja Marko. 2020. aastal koorus neil kolm poega, kuid kõik pojad hukkusid kanakulli rünnakutes enne lennuvõimestumist. Loodetavasti läheb tänavune pesitsus edukamalt.

2021. aasta ülekanne Võrumaa pesast toimub alates 30. märtsist. Markot ja Miinat nägime tänavu pesal esmakordselt 7. aprillil. Rõngaid neil ei ole, kuid sulestiku järgi on kalakotka isendeid võimalik eristada. Kalakotkad alustavad munemist enamasti aprilli teises pooles, kurnas on 1-3 muna ning pojad kooruvad mai lõpus. Foorumis on kõik olulisemad sündmused kajastatud.

Pesa juures on kaamera AXIS F41 eraldiseisva sensoriga ja koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamerapilt liigub MikroTik antennide abil lähimasse masti ja sealt Tele2 kaablite kaudu Eestimaa Looduse Fondi serverisse. Kotkaklubi YouTube kanali kaudu jagatakse seda kõigile soovijatele. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee)

Kalakotkakaamerad toimivad autonoomselt ilma välise energia ja andmesideta. Energia tuleb päikeselt, see salvestatakse stabiilsuse saavutamiseks akudesse. Andmed edastatakse WiFi linkide kaudu kilomeetrite taha lairibaühendusega masti. Toetajate abil oleme aastate jooksul saanud ajakohastada tehnikat, et kaamerapilt oleks üha teravam ja parem. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Kalakotka pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus
Kernel – antennide seadistamine
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Bea – kalakotkakaamerate foorumite administreerimine
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

   Looduskalender   

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.