Must-toonekurg 2

Postitas Looduskalender - T, 13.04.2021 - 11.27
Autorid

Kotkaklubiwww.kotkas.ee

Sisu

otsestriim | uudised | foorum 

 

Must-toonekurg      Ciconia nigra    

 

Jõgevamaa pesa (must-toonekurg 2) jälgime esmakordselt.

Jõgevamaa must-toonekurgede pesitsusterritoorium on teada alates 1990ndate algusest, mil seal oli mitmel aastal edukas pesitsus – näiteks 1998. ja 1999. aastal lennuvõimestus kolm poega, 2000. ja 2001. aastal pesitsus ebaõnnestus (pojad hukkusid). Viimati oli pesapaik asustatud 2004. aastal kui seal pesitses Eesti esimese pesakaamera staar must-toonekurg Tooni. Kaamera asus küll juba Tooni uues pesakohas pea 8 km eemal. Must-toonekure pesakaameras toimunust loe pikemalt siit.

Tooni lahkumise järel jäi tänavu jälgitav pesapaik viieteistkümneks aastaks asustamata (niipalju kui teame). 2020. aasta must-toonekure seire käigus selgus, et kured on vana tehispesa uuesti kasutusele võtnud ja poollagunenud pesaalusel ka edukalt pesitsenud. Arvestades must-toonekure väga halba käekäiku Eestis oli vana koha taasasustamine suureks üllatuseks. 2021. aasta varakevadel ehitasime laguneva pesa asemele uue pesaaluse ja paigaldasime sellele infrapunasensoriga kaamera.

Pesaomanik saabus esmakordselt pesale 10. aprilli hilisõhtul. Rõngaid tal ei ole ja ega tema sugu ka ei julge pakkuda. Kindlalt saame seda teada alles siis, kui saabub ka paariline. Loodetavasti juhtub see juba lähipäevil. Munemist alustavad must-toonekured üldjuhul aprillis ja pojad kooruvad mai teises pooles.

Pesa juures kasutame öövaatlusvõimalusega kaamerat koos Omari tehtud mikrofoniga. Kaamera asub naaberpuu tüvel, umbes 4 meetrit pesast. Kaamera võimaldab ka zoomida ja vaatenurka seadistada, aga seda me pole veel teinud. Senine kogemus on näidanud, et must-toonekured end pesakaamerast häirida ei lase.

Kaamerast võib aeg-ajalt kuulda tehnilist müra. See on põhjustatud ühest küljest liiklusmürast, aga ka kaablitest läbi kostuvast raadiosignaalist. Erinevates keeltes oleme kuulnud mingeid raadiosaateid, tõenäoliselt pika laine jaamad. Ju siis kaamera kaablid said õige pikkusega. Kaamera töötab akutoitel, mida laevad päikesepaneelid. Kaamerapilti edastame 4G mobiilse interneti kaudu, mistõttu võib intensiivse võrgukasutuse korral esineda katkestusi ülekandes. Vaatajatele edastatakse otseülekannet läbi Kotkaklubi YouTube kanali. Soovitame jälgida Kotkaklubi kanalit juhuks kui tehnilistel põhjustel tuleb pesakaamera otseülekanne taaskäivitada, mistõttu võib muutuda ülekande veebiaadress. Kotkaklubi kanalilt leiab ka kõik ülejäänud Eesti kotkaste ja must-toonekure pesakaamerad ning metsisemängu kaamera.

Kaamera signaali voogedastuseks ettevalmistamine ja salvestamine toimub Eestimaa Looduse Fondi toel. Pesas toimuvat kajastab Looduskalendri foorum. Pesalt tuleva ülekande mitteärilistel eesmärkidel kasutamine mujal pole keelatud, aga palume võimalusel sellest meile teada anda (saatke sõnum urmas(ät)kotkas.ee).

Vaderid on iga kaamera juurde oodatud, sest igal aastal tuleb mõned komponendid välja vahetada. Selleks meil projektituge pole. Keskkonnainvesteeringute Keskus toetab kaamerate ülespanekut, mahavõtmist ja hooldamist.

Must-toonekure pesakaamera meeskond ja toetajad:

Kotkaklubi – pesaga seonduv, kaamera paigaldus ja info jagamine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja häälestamine, mikrofoni ehitamine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamera foorum veebis
Eestimaa Looduse Fond – serveriruum
TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus
Kernel – antennide seadistamine
Akukeskus Tartus – akuabi
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi igapäevasteks tegevusteks
Mitmed eraannetajad – ootamatute ja oodatud riistvara kulude katmine
Tuhanded vaatlejad – kes on kõige tähtsamad, sest muidu poleks kaameral nii suurt mõtet!

   Looduskalender   

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.