31. NÄDAL 1.8.2016.-7.8.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 09.08.2016 - 08.08
Autorid

Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Õitsev harilik seenlill
Sisu

Õitsev harilik seenlill

Augusti esimene nädal oli väga sajune. Vihma tuli vähemal või suuremal määral kõigil nädalapäevadel. Kõige suuremad sajud koos äikesega olid reede ja laupäeva vahelisel ööl - enam kui 30 mm.

Kokku tuli nädalaga vihma linnas 69 mm ja alevikus 77 mm.

Tavaliselt sajab siin kandis kogu augustikuu jooksul ligikaudu 90 mm.  Seega saime tänavu augusti esimese nädalaga juba 75-85% kuu tavapärasest sajuhulgast kätte.

Päikese loojang

Päikese loojang

Päikest paistis enam nädala esimesel poolel, kuid samas olid siis ööd jahedad. Minimaalne õhutemperatuur langes 8-9 kraadini, maapinna lähedal rohul 4-6 kraadini. Reedest muutus ilm pilvisemaks ja ööd uuesti soojaks. Nädala kõige soojemaks päevaks kujunes vaatamata pilves ilmale reede, kui maksimaalne õhutemperatuur tõusis ligi 23 kraadini.

Põldudel oli taliteravili ja osad varasemad odrad koristuseks küpsed, kuid raske oli selleks tööks sobivat aega leida. Õhuniiskus püsis kõrge ja vili kuivas sadude vahel aeglaselt. Lamandunud vili kippus umbrohust läbi kasvama ja terad peas kasvama minema. Suur õhuniiskus soodustas ka kartulitel lehemädaniku ja muude haiguste levikut.

Nädala esimesel poolel püsis muld kartulipõldudel vaatamata vihmadele taimede suure veetarbe tõttu valdavalt kuivapoolne. Nädala teisel poolel aga oli muld kartuli all märg ja kohati võis vagude vahel vett näha.

Aktiniidia marjad

Aktiniidia marjad

Aktiniidia esimesed marjad on valminud. Pillirool avanesid õied õisikutes.

Rändavad lehelinnud, põõsalinnud, roolinnud, kurvitsalised ja linavästrikud.

Põldudel on näha kiivitajate, kuldnokkade, vareste, varblaste ja tuvide parvi aga mõnes kohas ka sookurgi ja valge-toonekurgi toitumas.

Jõgeval, 8.8.2016.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.