Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart
Pildistas Vello Keppart
Rukkililled, kukemagunad ja habenelgid
Nädala ilmastik kujunes väga kuumaks.
Kolmel esimesel päeval arvutati ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks ligi 26 °C, mis ületas tavapärast 10-11 kraadi võrra. Eelmise nädala lõpus Jõgeva 1922. aastast algavasse vaatlusritta registreeritud uus juunikuu kuumarekord (31,0 °C) õhus sai ületatud kolmel päeval.
Kõige kõrgemale (33,1 °C) tõusis maksimaalne õhutemperatuur kolmapäeval (jaanilaupäeval). Samal ajal olid ka ööd soojad 17…18 kraadise minimaalse õhutemperatuuriga, mistõttu ei jõudnud öö jooksul elamud veel korralikult päevasest kuumusest jahtuda.
Nädala teisel poolel jäi kuumust veidi vähemaks. Maksimumtemperatuurid õhus enam üle 30 kraadi ei küündinud. Keskmine õhutemperatuur püsis neljapäevast laupäevani 21 kraadisena. Kõige jahedam oli ilm pühapäeval, kui kõige kõrgemaks termomeetrinäiduks jäi õhus 24,1 °C, minimaalseks öösel 12,8 °C ja ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks kujunes 19,3 °C.
Aedviljad vajasid kastmist
Aegajalt oli kuulda müristamist ja taevas oli näha vihmapilvi, kuid sadas väga vähe – nädala jooksul ainult 5 mm. Kuivus koos kuumusega kippus taimedele liiga tegema. Päevastel tundidel vajusid mitmetel taimedel lehed longu, rullusid kokku, taimed närbusid, lehed kolletusid. Vähest kosutust pakkusid taimedele öösiti tekkinud udu ja kaste.
Härgheinad ja madarad õitsemas
Niitudel on eriti palju õitsejaid: mitmed kõrrelised, madarad, härgheinad, kurerehad, käpalised ja ristikud, must vägihein, üheksavägine, aas-seahernes, härjasilm, angervaks, kerakellukas, moorputk, nurmnelk jt.
Teede servades sinetavad ussikeeled ja imikad, punetasid magunad, kollendasid nõiahambad, kukeharjad, kollased karikakrad ja alustasid õitsemist põdrakanepi kogumikud.
Suurelehine pärn alustas õitsemist reedel.
Oli aed- ja metsmaasikate korjamise aeg.
Piimjuure vilikond
Jõgeval 28.6.2021.