Suur-laukhanesid märkame ülelennul

Autorid

Fotod Arne Ader

Suur-laukhaned 

Suur-laukhaned www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Suur-laukhani       Anser albifrons

 

Sügisrände aegu suur-laukhanede parved meie rannakarjamaadele peatuma ei jää, aga kui maandutakse, siis vaid olulise ilma- või tuulesuuna muutuse sunnil. Läbirändajad on hinnanguliselt paarisaja tuhande ringis ja ränne lõpeb tavaliselt koos oktoobrikuuga.

Kui rabahaned kaagutavad sarnaselt koduhanedele, siis ülelendavast rändeparvest kostuvad laukhanede häälitsused klähvivalt. Sügisrände aegu võime sageli märgata segaparvedes koos rabahanesid ja suur-laukhanesid.

Suur-laukhanede valget laiku nokatüvikul võime märgata isegi lennupildis ja nimetatu eristab neid teistest hanelistest. Lauk on üpris suur ulatudes nokatüvikust laubani, kuid tänavusuvistel noorlindudel kirjeldatud liigitunnus puudub. Suur-laukhanede noka värv on tumeroosa, tumeda nokaküünisega.

Lindude seljasulestik on tumepruun nagu suur-laukhane pea. Kael pruun, alapool valkjaspruun ja jalad oranshid sarnaselt rabahanedele. 

Suur-laukhaned

Suur-laukhaned

Vanalindudel märkame lennupildis kõhul tumedaid ristvööte, mis noorlindudel puuduvad. Tagakõht ja saba alapoole kattesuled valged. Kui noorlindude kaal küündib kahe kiloni, siis võib täiskasvanud isaslindude kaal ületada isegi kolme kilo.

Suur-laukhanede vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.