Aasta seen on kõrreliste-tõlvtõvik

Postitas Looduskalender - K, 05.01.2022 - 10.10
Autorid

Foto Tõnu Ploompuu

Image
Kõrreliste tõlvtõbi nurmika kõrrel
Sisu

Kõrreliste tõlvtõbi nurmika kõrrel

Kõrreliste-tõlvtõvik       Epichloë typhina

 

Eesti Loodusuurijate Seltsi juures tegutseva Eesti Mükoloogiaühingu aastakoosolekul möödunud aasta detsembris valiti järgmise aasta seeneks kõrreliste-tõlvtõvik  – ilus suur hästi äratuntav tavaline mikroseen kõrreliste sugukonda kuuluvatel taimedel.

Seen on esimene omalaadne meie aasta seente seas, kuhu on kuulunud ilusaid söögiseeni (kukeseen), haruldasi kübarseeni (lilla kübarnarmik), puitulagundavaid torikseeni (tuletael) ja seenepõhiseid liitorganisme samblikke (põdrasamblik). Samas moodustavad seeneriigist valdava osa mikroseened, kellest enamik on aga maailma teadusele veel tundmata. Kõrreliste-tõlvtõvik on seejuures mikroseente seas üks põhjalikumalt uuritud liike.

Kõrreliste-tõlvtõvik on kottseente hõimkonda kuuluv endofüüt – taimede sees elav ning neid abistav esmapilgul nähtamatu seen. Teatud tingimustes ja taimeliikidel võib see seen aga haigusena – tõlvtõvena – avalduda (vaata fotolt).

Kõrreliste-tõlvtõve tunneb ära niidukõrreliste ülemistele lehetuppedele kasvava paksu valge-kollase-helepruunika koorikja katte järgi. Tema puhul on leidmisrõõmu ja mõtlemisainet tavalisele loodusesõbrale, aga ka uurimisainet teadlastele, sest selgitamist vajavad nii sümbioosis avalduvad muutused seene ja taime füsioloogias kui ka seene lähiliikide eristamine.

Suvel sõida seenele heinale!

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.