Balti sõrmkäpp Dactylorhiza baltica
See on esimene kord, kui selle tiitli saab sõrmkäpa perekonna liige. Eesti flooras on esindatud 11 sõrmkäpa liiki ja alamliiki, millega ta on meie kõige arvukam orhideeperekond.
Balti sõrmkäpa peamisteks kasvukohtadeks on niisked ja soised niidud, ranna- ja luhaniidud, soostunud heinamaad, madalsooservad, allikasood, veekogude kaldad.
Õitseaeg kestab tal tavaliselt juuni keskpaigast juuli keskpaigani. Violetjasroosad õied on koondunud tähkjasse õisikusse ja asetsevad tihedalt üksteise kõrval spiraalsete ridadena.
Õitel on selge purpurvioletne joonis, mis koosneb kahest poolovaalist, mis on kirjatud täppidega. Taimel on 4-7 võrdlemisi laia lehte, mis on kaetud violetjaspruunide veidi nurgeliste täppidega. Kõrgus jääb taimedel enamasti vahemikku 30-70 sentimeetrit, harva võib see ulatuda ka üle 90 sentimeetri.
Kuna balti sõrmkäppa leidub üle Eesti, siis soovijal on teda lihtne tundma õppida.
Tihedamalt on leiukohti Lääne-Eesti rannikualadel sh. meie suursaartel ja Kagu-Eestis alates Tartumaast.
Üldine levila hõlmab peamiselt Baltikumi ulatudes Poola põhjaosast Ahvenamaani, idas ulatub servapidi ka Venemaale.
Aasta orhidee valimise eesmärk on nimetatud liike laiemalt tutvustada, nende elu lähemalt uurida, saada täpsemat pilti liikide levikust Eestis ja pöörata tähelepanu leiukohtade kaitsmisele.