Pildistasid Bert Rähni ja Ahto Täpsi www.natourest.ee
Karu jäljerida lumes
Pruunkaru ehk karu Ursus arctos
Miks mõni karu talvel lumele jälgi jätab?
Tänavune talv koos lumikattega saabus varakult, aga külmad ja vahel pakaselised ilmad vahelduvad sulaperioodidega. Mõni noorem ja vähekogenud isend võis oma talvepesa rajada sellisesse kohta, kuhu kogunes vett, mis küljealuse märjaks muutis – muidugi tuleb siis omale uus magamisase otsida. Märjaks muutunud küljealuse korral leitakse uus asemekoht lähikonnast või tuuakse olemasolevale kiht kuuseoksi lisaks. Talvistest veidi sulanud karujälgedest ei anna eriti välja lugeda, millise isendiga on tegu…
Enamatel juhtudel on karu liikuma ajanud inimese tegevus: metsaraie on mürarikas, häirib metsaelanikke, põhjustab ohutunnet ja isegi kaugem müra põhjustab loomadel stressi. Lisaks kestab talvine jahihooaeg koertega veebruari lõpuni.
Karupesa
Unine loom peab leidma omale koha uueks magamisasemeks, aga nagu me teame on pruunkarud territoriaalsed ja oma elualal täiskasvanud isasloomad sissetungijaid ei salli, kuid sellised sattumised klaarivad omavahel alles kevadel.
Poegadega emakarude olukord on muidugi murettekitav ja neid peaks tänavu meie metsades olema veidi vähem, kui sadakond. Häirimise korral ei pruugi imetavad emasloomad oma pesasse naasta, mis lõpeb praegu umbes kuu vanustele karupoegadele hukatuslikult.