Fotod Arne Ader
Loodushelid valis Hannes Margusson
Raagus maastik. Raiga, Otepää kõrgustik ( www.loodusemees.ee )
Händkakk Strix uralensis
Händkakud on muutunud meie looduses viimase kolmveerand sajandi jooksul kakkude hulgas arvukaimateks ja neid võib pesitseda umbes poolteist tuhat paari.
Praegusel ajal võime händkakuga kohtuda ka päevasel ajal - teede veertes või raielankidel võib tähelepanelik neid märgata näiteks puutüügastel passimas.
Tüüpiline territooriumi laul
Esiplaanil emaslinnu häälitsemine, taustal huikab isaslind
Isaslinnu kevadine vuhuutamine on sarnane, aga tumedam, kui kodukakul. Händkaku emaslind vastab isaslinnu huikamisele lühida kruäviga.
Händkakk
Händkakkude sulestik on aasta ringi sarnane. Seljasulestik pruun, rind halliträpsuline. Suured ja ümmargused silmatsõõrid on ühtlaselt hallid ning silmade värvus tume. Kollase noka alune hall. Saba ehk händ pikk ja kiilukujuline.
Kogukate lindude kehapikkust võiks hinnata kuuekümne sentimeetri ringis. Nagu röövlindudel tavaks on isaslinnud kröömike pisemad, kaaludes seitsmesaja grammi ringis, kui emaslind kaalub lähes kilo.
Hoiatushäälitsus haukuv ''wak-wak''
Harvemini esitatav territooriumi laul
Kui osadel kodukakkudel võivad munad juba pesas olla, siis händkakkudel alates märtsikuu lõpust. Kõikidel kakkudel on haudujaks ainult emaslind.
Varem ilmunud lood:
Kakukevad-kodukakk: LINK
Arvukamatest kakkudest: LINK
Händkakkude vaatlused: LINK