Volbrilõke pole rämpsu põletamiseks

Autorid

Keskkonnaameti meeldetuletus

Pildistas Mai Kala

Image
Sisu

Prügi lõkkes

Keskkonnaamet tuletab kõikidele volbritule tegijatele meelde, et lõkkes tohib põletada ainult kuiva puitu ja oksi, immutamata puitmaterjali, paberit ja kiletamata pappi.

Igal aastal jõuab Keskkonnaametini teateid lõketest, kus põletatakse materjale, mis on kahjulikud nii keskkonnale kui ka inimeste tervisele. Näiteks alles eelmisel nädalal saime teada, et Jõgevamaal põletati lõkkes vanu rehve. Seepärast on just kevadel, aiatööde ja grillihooaja alguses, hea meelde tuletada soovitused õues tule tegemiseks.

Hea on pidada meeles põhireeglit: õige on panna oma volbrilõkkesse vaid puhast puitu ja paberit.

Ka enne aiajäätmete põletamist uuri, millised reeglid nendega ümber käimiseks on sinu kohalik omavalitsus seadnud. Kui lõkke tegemine on lubatud, siis ära viska sinna olmejäätmeid.

Prügi koht ei ole kindlasti lõkkes. Küsimus ei ole ainult lõkke esteetilises väljanägemises, kuigi ega selline prügilõke pole kaunistuseks ka ümbruskonnale. Jäätmete, näiteks olmeprügi, vana mööbli või rõivaste põletamisel tekkinud mürgised ained ei saasta mitte ainult õhku, vaid ladestuvad ka maapinnale, sealt aiasaadustesse ja kanduvad edasi ka põhjavette.

Prügi põletamine on keelatud suisa seadusega. Kõige parem viis jäätmetest vabanemiseks on need liigiti koguda ja üle anda. Paberi- ja papijäätmed ning plastpakendid saab viia avalikesse kogumiskonteineritesse, pandimärgiga pudelid taaraautomaati. Vanad mööbliesemed, ehitus- ja lammutusjäätmed ning rehvid saab üle anda jäätmejaama. Samuti on paljudes jäätmejaamades võimalik üle anda aia- ja haljastusjäätmeid.

Lähima jäätmejaama, avaliku pakendikonteineri või vastuse küsimusele, kuhu eri liiki jäätmeid viia, leiad veebilehelt kuhuviia.ee. Kohalike võimaluste kohta saab uurida ka omavalitsuse koostatud jäätmehoolduseeskirjast või kodulehelt.

Kui miski viitab, et lõkkes on linnupesa või loom, jäta tuli süütamata ja tee uus lõkkekoht mujale.

Muidugi tuleb tuletegemisel kinni pidada ka ohutusnõuetest. Just kontrolli alt väljunud lõke on peamine kulupõlengute põhjustaja. Lõkkease peab olema ettevalmistatud ja lõkkeplatsi ümbrus tuleohutuks tehtud.

Kui märkad jäätmete põletamist või jäätmetega ettevalmistatud lõkkekohta, anna sellest teada riigiinfo telefonil 1247.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.