Kullihakatised kolmenädalased

Postitas Looduskalender - P, 12.06.2022 - 12.12
Autorid

Veebikaamera kuvatõmmised Timea; LK foorumist

Image
Kui emaslind pesale saabub toidetakse hoolikalt kõiku kullipoegi
Sisu

Kui emaslind pesale saabub toidetakse hoolikalt kõiku kullipoegi

 

Kanakull        Accipiter gentilis

 

Kanakulli paari pojad saavad juba kolme nädala vanuseks ja on veetnud selle nädala juba suurema osa ajast omakeskis. Vanalindude häälitsemist kuuleme lähikonnast sageli, mis muidugi poegade tähelepanu köidab.

Kahjuks kaob veebikaamera pilt vahel ühenduse katkedes ja kaseoksad, mis vajunud kaamera ette, püüavad pildi teravust endale.

Kuidas kanakulli ära tunda sest kohtame neid ka linnades?

Kanakulli suurust võime võrrelda meie tavalisema röövlinnuga ehk hiireviuga. Kanakulid, nii veidi suurem emaslind, kui väiksem isaslind on hiireviuga võrreldes hulk maad saledama kehaga ja pikema ning kitsama sabaga.

Kui kanakulli ja raudkulli suuruse järgi eristada, on eksimine võimalik, sest emaslinnud on isastest suuremad ja nõnda võivad emane raudkull ja isane kanakull olla vahel üsna ühesuurused, kuid kanakulli kael on pikem ja lennus märkame, et saba on ümarate servadega. Suht sarnase sulestikuga on mõlemad haukalised, kuid metsas kokku trehvates võib kanakull raudkulli murda.

Linnades elutsevate kanakullide toidulaud on lihtne: kodutuvid ja hakid, harva kui miskit muud.

Esimesena saab isaslinnu poolt pesale puistaud saagi tugevaim noorlind ja järgmised ootavad eemale pöördunult oma järjekorda

Esimesena saab isaslinnu poolt pesale puistaud saagi tugevaim noorlind ja järgmised ootavad eemale pöördunult oma järjekorda

Emas- ja isaslinnu poegade toitmisel on veel oluline vahe. Kui emalind saagiga pesale saabudes toidab järgemööda kõiki kullipoegi, siis isaslind puistab saagi pesale ja lendab minema ning tugevaim haarab sööda ning asub sööma kuni kõht täis, et hiljem saaks toituda järgmine. Riismed jäävad kõige väiksemale…

Metsaelanikel nagu veebikaamera vahendusel nähtavate kanakullidel tundub kõik keerukam ja mitmekesisem.

Jahitakse nii pisiimetajaid, metsakanalisi, kui värvulisi ehk rästaid ja vareslasi – keda elupaigas rohkem liigub ja nii võib saagieelistus aastate lõikes erineda. Juhuslikuks saagiks võivad olla ka konnad või partlased.

Kanakullide tava saaki hankida on peale passimist ründelend, mis kestab vaid mõned sekundid ja saagi tabamine võib olla poolesaja ründelennu puhul vaid kuni paar-kolm isendit, keda tabatakse.

Kanakullide vaenlasteks pesal võib olla metsnugis.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.