Seeneharuldus - kährikseen

Postitas Looduskalender - R, 30.09.2022 - 08.08
Autorid

Ülesvõtte saatis Meeli Valdmaa

Image
Kährikseen
Sisu

Kährikseen

 

Kährikseen ehk kährik         Sparassis crispa

 

Alustuseks peame selgitama haruldase seene nime sest see on palju vanem enne, kui kährikkoer ehk samuti kährik Eesti loodusesse saabus.

Harulduse seene kasvukohti võib meil olla ainult kümnekonna ringis. Niisiis on tegu punase raamatu äärmiselt ohustatud liigiga mille korjamine ja kasvukoha kahjustamine on keelatud (kuigi tegu on noorelt söödava seenega).

Hoolimata üldisele seenevaesusele kasvab Harjumaal ühes männimetsas selline "iludus", kes võib meile meenutada lillkapsast mille kaaluks võib olla mitu kilo. Seen paistab koosnema kollakatest lehekestest mis vananedes muutuvad pruunikateks. Lehekeste alumisel küljel valmivad eosed ja viljakeha eluiga võib küündida mõne nädalani.

Seen kasvab eakate männitüvede alusel, juurtel ja kändudel nii okasmetsades, aga vahel ka parkides põhjustades pruunmädanikku nii puu juurtes kui männi tüve allosas - niisiis toitub kährikseen puidu tselluloosi mädandades.

Kährikseene viljakehi ei pruugi kasvukohal tekkida igal aastal seega pole kunagi selge, kas kasvukoht on viljakas või hoopiski lõppenud?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.