Kuldnokad toimetavad

Postitas Looduskalender - T, 28.03.2023 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Kuldnokad

Kuldnokad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Kuldnokk         Sturnus vulgaris

 

Möödunud laupäevast muutus kuldnokkade tagasisaabumine täiesti nähtavaks, sest lõunakaarte tuuled aitasid rändajaid. Lisaks on päevasel ajal rändavad kuldnokad hästi märgatavad.

Esimestena saabuvate kuldnokkade enamuse moodustavad meil juba varem pesitsenud isaslinnud. Pesapaigatruud kuldnokad otsivad üles neile juba tuttava pesakasti, kuhu sageli ööbima jäädakse. Lastakse isegi natuke laulu, et peremehe kohalolu näidata, aga elatakse veel „poissmehe elu“.

Emaslinnud võiksid saabuda kümnekonna päeva jooksul, aga nende saabuminegi oleneb ilmaoludest ja rändurite jaoks sobivatest tuultest. Osad emaslinnud on juba saabunud, nii et see hilisem saabumine ei ole kuidagi reegliks.

Pesakasti puhastamist alustavad vanalinnud juba üheskoos kui hoolas linnuhuviline seda juba teinud ei ole.

Toidupoolisega saavad kuldnokad hakkama ja mõni lõotalviselt lumine päev ei sunni kuldnokki veel lõunapoolse lumepiirini tagasi lendama…

Kuldnokad näevad kenad välja oma kevadises hundsulestikus: kuldse noka ja mustja sulestikuga, milles päikesevalguses veiklevad metalselt nii rohelised kui purpursed värvitoonid. Tähelepanelik märkab ka kuldnokkade roosasid jalgu. Kehapikkust vaid paarikümne sentimeetri ringis, tänu lühikesele sabale. Kaalult seitse-kaheksakümmend grammi.

Kuldnokapaar

Kuldnokapaar

Kas vanalindude välimuses paistab ka erinevusi?

Koduaias tegutsevat kuldnokapaari saab hästi jälgida ja hea kui ka binokkel oleks käepärast.

Pööraks tähelepanu kuldnokkade nokale. Kui isaslinnu alanoka tüvi on sinakashall siis emaslinnul roosakas.

Vaatame muidugi kuldnokkade silmi. Isaslindude silmad paistavad ühtlaselt tumepruunid, aga emaslindude pruune silmi ümbritseb kitsas kollakasvalge silmaring.

Niisiis, kui Teil on tekkinud mõte meisterdada koduaeda pesakast või isegi paar ja need ka paigaldada, siis pole selleks aeg veel põrmugi hiline.

Uued pesapaigad võetakse lindude poolt innukalt kasutusse (kui ümbruskonnas midagi häirivat ei leidu).

Kuldnokad pesitsevad tihti elumajade läheduses ja vahel üpris kummalistes kohtades, sest „korteriprobleem“ on suur. Pesitsemise alguseni läheb veel aega.

Kuldnokkade vaatluseid: LINK

Kuldnokad

Kuldnokad

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.