Kuuse-kooreürask Ips typographus
Kooreüraskeid märgati seirealadel eelmise nädala soojade ilmadega lahkumas oma talvitumispaikadest ja paiguti oli lendlus massiline.
Soovituseks metsaomanikele oleks enne järgmiste soojade ja kuivade kevadilmade saabumist üles panna feromoonpüünised.
Kui seirepunktides Lääne-, Järva-, Rapla-, ja Tartumaal jäi kooreüraski keskmine isendite arv nädalas püünise kohta aprilli lõpus enamasti viiesaja isendi kanti, siis Pärnu-, Põlva-, Valga- ja Viljandimaa punktides loendati üraskeid kuni poolteist tuhat püünise kohta.
Kuuse-kooreüraskid püünise kogumiskastis
Kuuse-kooreüraskite lendlus algab, kui õhutemperatuur on tõusnud 18–20 kraadini ja metsamuld on saavutanud temperatuuri 10 kraadi. Samal ajal puhkevad looduses enamasti ka arukase pungad. Emased kuuse-kooreüraskid munevad ja arenevate vaklade arengut soodustab soe ja kuiv ilm.
Kuuse-kooreüraskite poolt äsja asustatud puude koores on näha kuni paari millimeetrise läbimõõduga ümmargusi sisenemisavasid (kuuskede juurekaelal ja tüve alaosal või lamavate puude tüvedel võime märgata pruunikat näripuru).
Sisenemisava alla närib emasputukas piki tüve kulgeva umbes 5 kuni 15 sentimeetri pikkuse emakäigu. Putuka munetud munadest koorunud valkjad vastsed uuristavad aga puutüvest toitudes hoopis tüvega ristisuunalised vastsekäigud.
Kuuse-kooreüraski kahjustatud puude võra hakkab kolletuma mõne kuu möödudes.
Keskkonnaministeeriumi, Keskkonnaagentuuri ja Keskkonnaameti asjalik juhend metsaomanikule: LINK
Kuuse-kooreüraski vaatluseid saab edastada Keskkonnaagentuurile kasutades Loodusvaatluste nutirakendust.
Nutirakenduse kasutamiseks peab kasutaja end autentima Smart-ID või Mobiil-ID abil.
Vaatluse sisestamisel märgi arvukuseks kahjustatud puude arv või proovi hinnata kahjustusega puude rohkust (üksikud, vähearvukalt, ohtralt jne).
Vaatlusele saad lisada kuni kolm fotot ja soovi korral ka kommentaari.
Enne esitamist peaks kindlasti üle kontrollima, kas automaatselt tuvastatud asukoht kaardil on tõene.
Kuuse-kooreüraski kohta saadetud vaatluseid kontrollivad Keskkonnaagentuuri spetsialistid ja kõiki sh RMK kogutud vaatluseid, on võimalik vaadata Keskkonnaportaali kaardil lülitades sisse metsa sektsiooni kaardikihid.
Kogumispurk feromooniga püütud üraskitega