Samblikud kuuluvad seeneriiki

Postitas Looduskalender - N, 14.09.2023 - 12.12
Autorid

Fotod Arne Ader

VikipeediA fotod Triin Lillemets

Image
Alpi põdrasamblik ja harilik põdrasamblik.
Sisu

Alpi põdrasamblik ja harilik põdrasamblik. Pildistas Kristel Vilbaste

Meie metsadesse jagub tänavu nii seeni, pohli kui seenelisi ja marjulisi ning sellistes metsades kasvavad meil ka silmahakkavad hallid samblikud, keda täna vaatleme.

Sammal ja samblik. See lugu ei ole sugugi nii lihtne, et samblad kasvavad maapinnal ja samblikud puudel. Samblikud võivad kasvavad nii maapinnal, puudel kui kividel.

Veel kolmekümne viie aasta eest liigitati samblikud taimeriiki ehk lähedasteks sammaldele. 

Nüüdseks on teadlased veendunud, et samblikud kuuluvad hoopis seeneriiki, olles kõigest liitorganismid ja neid liigitatakse domineeriva seene järgi. Osa seeni on kohastunud püsivalt koos elama kas vetikate või tsüanobakteritega. Eestis looduses teatakse ligi tuhat seeneliiki, kes võivad samblikke moodustada.

Suursamblikke kasvab meie looduses üle kolmesaja liigi ja pisisamblikke umbes kuusada liiki.

Aeglase kasvuga samblikel on raske taimedega konkureerida, kuid nendel on võime asustada näiteks taimedele sobimatuid kasvukohti: kive, puutüvesid jne.

 

Alpi põdrasamblik

Alpi põdrasamblik ( www.loodusemees.ee )

 

Alpi põdrasamblik           Cladina stellaris

 

Põdrasamblikke tuntakse vaieldamatult kõige paremini. Tähelepanuväärseimaks nende hulgast tuleb pidadada põõsasja ehk kuplilise kujuga alpi põdrasamblikku (muuhulgas oli 2020. aastal alpi põdrasamblik valitud aasta seeneks).

Alpi põdrasamblik jagab oma kasvukohta sageli teiste samblikega ja see on silmahakkav (vaata päises Kristeli pildistatut).

Valkjashall aga kergelt kollaka tooniga alpi põdrasamblik võib kasvada nii liivastel kui turbamuldadel. Nõmme- ja palumetsades. Rabades või liivikutel.

 

Harilik põdrasamblik

 

Harilik põdrasamblik

 

Harilik põdrasamblik      Cladina rangiferina

 

Mahe põdrasamblik       Cladina mitis

 

Nii harilik kui mahe põdrasamblik on värvuselt säravhallid, kuid on toonilt veidi erinevad. Nimetatud võivad kasvada nii üksikute „tuttidena“ kui katta pinnase suisa vaibana.

Hariliku põdrasambliku hall on kergelt sinakat tooni, aga nende pruunikad ja ümarad tipuharud hoiavad enam vähem ühte suunda. Kasvukõrgus võib ulatuda kuni viieteist sentimeetrini.

Mahe põdrasamblik Linnumängu hoiualal

Mahe põdrasamblik Linnumängu hoiualal

Mahe põdrasamblik on värvuselt pigem hall või veidi kollakamat tooni. Tema pealmised harud paistavad peenikeste ja ümaratena ning kasvukõrgus jääb kuni kümne sentimeetriseks.

Mets-põdrasamblik Raplamaal

Mets-põdrasamblik Raplamaal

 

Mets-põdrasamblik        Cladonia arbuscula

 

Mets-põdrasamblik on meie metsades teistest hallidest sammaldest oluliselt vähema esinemissagedusega ja lisaks eelöeldule äärmiselt sarnane mahe põdrasambikuga (võrdle Triin Lillemetsa ülesvõtteid).

Kui peaks siiski tekkima uudishimu, kummaga sarnastest liikidest on tegu, peaks sarnaseid samblikke maitsma.

Kui mets-põdrasamblikku maitstes tunneme suus kibedat maitset, mis tuleneb usniinhappest, siis mahe põdrasambik on täiesti maitsetu.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.