Männiheinik ehk matsutake

Autorid

Pildistas Sven Pruul, VikipeediA

Image
Sisu

Männiheinik

 

Männiheinik       Tricholoma matsutake või ka Tricholoma nauseosum

 

松茸/マツタケ ehk matsutake jaapani keeles.

Niisiis on männiheinik söödav mükoriisaseen, mis võib kasvada Ida-Aasias, Põhja-Euroopas (Soomes, Norras Eestis, Rootsis ja Poolas) aga ka Põhja-Ameerikas. Tegu on maailma kalleima kübarseenega, mille hindade üle me siin arutlema ei hakka, aga peame mainima, et Jaapani köögis hinnatakse matsutaket oma erilise vürtsikalt aromaatse lõhna tõttu. Huviline leiab Google otsingust kui sisestada ladinakeelne seene nimi, hulga huvitavat, mis ka kulinaariat puudutab.

Eestis on männiheinikuid leitud nii Lahemaalt kui Naissaarelt ja Soomes olla neid isegi Helsinki turul müüdud ja seda teavad rääkida seeni tundvad jaapanlased. Jaapani keeles tähendab sõna matsutake: matsu (mänd) ja take (seen). Niisiis on männiheinikute kasvukohtadeks vanad kuivemad männikud ja otsida tasuks neid kas samblast aga samuti metsavaringu alt.

Tänane haruldane seeneaasta annab seenelistele eelise erilisi seeni leida ja männiheinik on just sügisseen.

Männiheinikul näeme nii pruunikad kiudusid, kui soomuseid. Vanema seenekübara läbimõõt võib olla kuni paarikümne sentimeetrine. Pole kahjuks ise kohanud ja seetõttu jääb kirjeldus kesiseks.

Vaata e-elurikkusest männiheiniku pildirida: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.