Fotod Arne Ader ja Uku Paal
Eesti lindude nimestikus kasutatakse alates 1. jaanuarist 2022. aastast IOC lindude süstemaatikat, millega seoses on toimunud väga palju muudatusi ja küsimusi tekib vaatlejatel tänaseni. Muudetud nimestikku saata vaadata EOÜ kodulehel: LINK
Täna vaatleme rändel olevaid hanesid.
Haned rändel ( www.loodusemees.ee )
Alates 2022 jaanuarist kehtima hakanud IOC süstemaatika järgi on senisest rabahane alamliigist tundra-rabahani (Anser fabalis rossicus) saanud eraldiseisev liik tundra-rabahani (Anser serrirostris või Anser serrirostris roccicus). Pööra tähelepanu liigi ladinakeelset nimetusele!
Rabahani
Rabahane soovitatakse ornitoloogide soovituse kohaselt praegu märkida alamliigina Anser fabalis fabalis
Tundra-rabahani. Pildistas Uku Paal
Veel möödunud aastal oli PlutoFis vaatlusi, kus tundra-rabahani on märgitud kui rabahane alamliik (Anser fabalis subsp. serrirostris), aga et alates 2022 jaanuarist kehtiva IOC süstemaatika järgi on tegemist eraldi liigina (Anser serrirostris), siis peaks vältima liigi määramist rabahane alamliigina ja kasutada liigi tähistamiseks Anser serrirostris või Anser serrirostris roccicus (aga mitte Anser fabalis rossicus).
Rabahane (mille staatuses on nüüd endine alamliik taiga-rabahani) soovitatakse praegu pigem märkida alamliigina Anser fabalis fabalis.
Määramine on tegelikult päris probleemne ja raskendab tegeliku staatuse selgitamist. Veebi linnuvaatluste lehekülgedele lihtsalt rabahane kirja panna ei soovitata, sest usaldusväärsed on vaid alamliigini määratud vaatlused (võimalusel koos fotodega). Kuid rabahanede taksonoomias võib lähiajal tulla järjekordseid muudatusi kuna uuemad uuringud soovitavad need liigid taas kokku panna.
Rabahane ja tundra-rabahane eristamisest saab inglise keeles lugeda: LINK
Tundra-rabahane vaatlused: LINK
Rabahane vaatlused viivad tundra-rabahane vaatlustele. Võrdle: LINK
Hallhaned
Hallhanede vaatlused: LINK
Suur-laukhaned
Suur-laukahanede vaatlused: LINK