Jalakasurmast

Autorid
Image
Sisu

Uue-Maailma jalakasurm

 

Harilik jalakas         Ulmus glabra

 

Künnapuu               Ulmus laevis

 

Jalakasurm on seenhaigus ja seen nimega (Ophiostoma ulmi). Tõbi põhjustab sugulasliikidel nii jalakate kui künnapuude kuivamist. Seenhaigust levitavad puudele meie looduses suur-maltsaürask (Scolytus scolytus) ja väike-maltsaürask (Scolytus multistriatus), kandes oma kehal seente eoseid, mis nakatavad puude võra ülemises osas puid lehtede harunemise kohas. Nakatumine saab alguse kas ühest kindlast oksast või siis võra ülemisest osast ja liigub kiiresti allapoole puu tüvele ning nakatab kogu puu.

Haiguse tunnused on täiesti märgatavad, kui haige suvel tõbiseks jäänud puude okste tippudes märkame kuivanud ja kollaseks värvunud lehti. Järgmises staadiumis kuivavad võras oksad ja tõve ning ka puu eluea lõpus muutub alul kollaseks, hiljem pruuniks kogu lehestik ja peale lehtede varingut jääb puu raagu.

Jalakad ja künnapuud kasvavad sageli lähestikku ja nende juurekava on üksteisega ühenduses või läbipõimunud. Nii levib haigus nakatunud puult temaga külgnevale tervele puule juurte kaudu ja seda isegi pärast haigestunud jalaka raiumist, samuti kännu ning juurte eemaldamist. Kogenud dendroloogid suudavad seenhaiguse kahtlusega puu oksa eemaldamisel ja selle lõikepinna järgi öelda - kas puu on nakatunud või mitte.

Suve lõpus ja sügise alul nakatunud puud võivad tuleval aastal sobivate tingimuste kokkusattumisel tulevaks kevadeks vahest ka haigusest võitu saada…

Esmaspäevast algas Tallinnas jalakasurma haiguskollete lokaliseerimine ja arvatavalt raiutakse umbes sadakond puud. Ainuüksi Kadriorus võetakse maha kolmkümmend jalakasurmaga nakatunud puud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.