Sügisel pardipruunidest ujupartidest

Postitas Looduskalender - P, 05.11.2023 - 13.30
Autorid

Fotod Arne Ader

Piilpardid

Piilpardidloodusemees.ee )

Sisu

 

Piilpart      Anas crecca

 

Järjekordne sügistorm sai läbi, jättes valitsema kauni sügispäeva. Keerutanud tormituuled sundisid veelinnud vaiksematesse lahesoppidesse varjuma. Ujupartidele ongi sellised varjulised taimestikurikkad lahesopid headeks toitumispaikadeks ja seda nii merelahtedes kui sisevetel, aga ujupardid vahetavad sügisrände aegu sageli oma toitumiskohti.

Piilpardid toituvad sarnaselt kõigile tuntud sinikaeltele. Toiduks kõlbavad nii veetaimede osad kui põhjaloomad ehk linnud küünitavad oma noka nii sügavale kui suudavad ja veepinnale võib nähtavaks jääda ainult sabaots, kuid ujupardid ei suuda pikalt pead vee all hoida. Sukelduvad ujupardid ainult häda sunnil ehk ohu eest põgenedes või on saanud linnujahi käigus haavata.

Kuid rände aegu võime märgata nende ujupartide seltsinguid ka rannaniidul, et kariloomade poolt pügatud rohust toituda. Piilpartide arvukam ränne jäi oktoobri algusesse, aga nad jäävad meile kuni madalat lahtede jäätumiseni.

 

Piilpardid. Matsalu roostik

Piilpardid. Matsalu roostik

Sügisesel ajal eemalt vaadates ehk lennupildis võiksme piilpartide seltsingut pidada hoopis kurvitsalisteks, sest meie pisemad ujupardid lendavad kiirete tiivalöökidega.

Pruunis puhkesulestikus paistavad kõik piilpardid sarnastena, aga kui noorlindude kaal algab veerand kilost, siis täiskasvanud emalindude kaal jääb alla neljasaja grammi ja vanade isalindude kaal üle neljasaja gammi. 

 

Piilpart

Piilpart

Kuidas siis puhkesulestikus piilparte teiste „pardipruunide“ hulgast ära tunda?

Iseloomuliku tunnusena märkab tähelepanelik tumepruunide tiibade küüdusel rohelisi sulgi. Kui emalindude alapool on kirjatud pruunide träpsude ja triipudega, siis isalinnu alapool jääb ühtlaselt valkjaks. Pruunika noka tüvikul võime vaatlusseadme olemasolul märgata oranži ja nende ujulestadega jalgade värvus jääb hallikasroheliseks.

Piilpartide vaatlused: LINK

Piilpart: 2000–3000 haudepaari.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.