Wiiralti tamm läheb Eestit esindama

Postitas Looduskalender - K, 06.12.2023 - 12.12
Autorid

Pildistas Jaan Künnap, VikipeediA

Image
Viiralti tamm, jaanuaris 2021
Sisu

Viiralti tamm, jaanuaris 2021

Eesti selle aasta puuks valiti Viljandimaal kasvav Viiralti tamm, kes esindab Eestit Euroopa aasta puu konkursil 2024. aasta veebruaris. Rahvahääletus toimus Maalehe veebis ja Viiralti tamm kogus 52% vastanute häältest. Järgnesid Palivere künnapuu 38% ja Pühajärve sõjatamm 10%-ga ja neid tutvustame samuti.

Eduard Wiiralt (1892-1954) Viljandi maastik ( kuivnõel, paber )

Eduard Wiiralt (1892-1954) Viljandi maastik ( kuivnõel, paber )

Eduard Wiiralt veetis 1943, aasta  suve Viljandi lähedal Uusna mõisas ja seal sündis ka kuulsaks saanud graafiline leht.

Nn Wiiralti tamm kasvab Viiratsi vallas Vana-Võidu külas Tamme talu läheduses ja Tänassilma ürgoru serval ja kasvab keset heinamaad paistes hästi Tartu-Viljandi maanteele 160 meetri kauguselt. Tamm on püstiste okstega ja jässaka olemisega. Puu kõrgus peaks olema veidi üle kolmeteist meetri ja puu tüve (mille õõnsus tsementeeritud) rinnasümbermõõt napilt viis meetrit. Kaitsealune tamm on päris hästi vastu pidanud ja säilinud, aga oluliselt on muutunud 80. aastaga maastik Eduard Wiiralti gravüüril.

Viljandi maastikul  kõrguvat Wiiralti tamme tunti varemalt ehk 20. sajandi alul veel Tamme Koori tammena naabruses asunud Tamme talu peremehe Grigori järgi keda kohalikud Gooriks kutsusid. Talus elavad tänapäeval perekonna järeltulijad.

Palivere künnapuu.

Palivere künnapuu. Foto VikipeediA

Tallinn-Haapsalu maantee ääres kasvab Eesti vanim Palivere künnapuu kelle vanuseks hinnatakse vähemalt 500 aastat.

Palivere künnapuud on hiiepuuna kirjeldatud juba 17. sajandi Lääne-Nigula kirikuraamatus ja seda kinnitavad 16. sajandi keskpaiga mündid, mis leitud künnapuu juurest ja hiieks on künnapuu jäänud tänaseni, mida tõendavad puule kinnitatud ohvrilindid.

Palivere künnapuust on paraku järel veel väheste okstega jändrik tüvi ja puu halvale seisundile aitasid kaasa nii lähedal paistva maantee ulatuslikud teetööd, aga samuti tiheda liikluse heitgaasid.

Fotod Arne Ader

 

pühajärve sõjatamm

Pärast tormi. Pühajärve sõjatamm ( loodusemees.ee )

Kolmas kandidaat oli Pühajärve sõjatamm Otepääl.

Aga miks ikkagi Pühajärve sõjatamm?

Sündmust seostadakse talupoegade vastuhakuga Pühajärve mõisniku vastu 1841. aastal ehk 182 aasta eest, kui nimetatud puu oli juba siis võimas, aga alles paarisaja aasta vanune.

Augustis 2010. aastal sai kaitsealune puu kahel korral tugevalt kannatada. Alul murdis torm tüvest lahti läänepoolse võraosa, tekitades puutüvesse lõhe, mis ulatus maapinnani. Misjärel toestati omavahel tamme ida- ja läänepoolsed tüveosad ja kaks suuremat võraoksa. Aga juba järgmise tormiga murdus tüvel idapoolne tüviharu ja nimetatu tuli sõjatamme võrast eemaldada ja selleks, et vältida tüve laialivajumist, seoti tüvi ümbritseva metallvööga. Juba järgmisel aastal kesksuvel murdus tammel üks läänepoolne võraosa ja üks haru on lõhki väändunud.

 

Pühajärve Sõjatamm 2018. aastal

Pühajärve Sõjatamm 2018. aastal

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.