Kuldokkade vanalindudest ja koorujatest

Postitas Looduskalender - E, 13.05.2024 - 10.10
Autorid

Veebikaamera kuvatõmmis IceAge, LK foorumist

Image
Kuldnokapaar pesakastis – kumb on kumb
Sisu

Kuldnokapaar pesakastis – kumb on kumb

 

Kuldnokk       Sturnus vulgaris

 

Vasakul näeme isaslindu, kelle nokatüvik on sinakas, sulestik läikvam aga vähemate tähnidega kirjatud kui emaslinnul, keda näeme paremal pool.

Kuldnoka emaslind munes Saaremaa pesakastis tänavu esimese muna 28. aprillil, mis jäi möödunud aastast nädala jagu hilisemaks. Seitsmes muna sai emaslinnu poolt pesakasti munetud laupäeval ehk 4. mail aga haudumisega võis lind alustada juba päev varem, kui pesas oli alles kuus muna. Tema veedabki pesakastis enamuse oma ajast.

Miks alustatavad paljud värvulised haudumist peale viimase muna munemist?

Põhjuseks on asjaolu, et arvukas pesakond kooruks suhteliselt samaaegselt ja ka lühikese aja jooksul koos üles kasvaks. Vastasel korral võivad hiljem koorunud linnupojad hukkuda.

Pärast munetud täiskurna jääb kuldnokapoegade koorumiseni 11 kuni 12 päeva. Niisiis võiksime koorumis algust oodata alates kesknädalast 15. mail. Külmade ja muutlike ilmadega nagu tänavu võib haudeaeg pikeneda mõne päeva jagu.

Kui märkame õuemurul helesiniseid teravate servadega munakoori, mille vanalinnud poegade koorudes pesast eemaldavad, et nood endid ei vigastaks, siis kuldnokapojad kooruvad.

Seitse muna haududa

Seitse muna haududa

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.