Valge-toonekure pesades kooruvad pojad

Postitas Looduskalender - L, 25.05.2024 - 09.09
Autorid

Fotod Arne Ader ( loodusemees.ee )

 

Vastseliina piiskopilinnuse varemed

Vastseliina piiskopilinnuse varemed

Sisu

 

Valge-toonekurg         Ciconia ciconia

 

Valge-toonekured on meil inimasustuse läheduses päris tavalised asukad. Kuid tegelikult uustulnukad sest esimest pesitsemist täheldati 1841. aastal Vahtseliina lossi varemetel, aga püsiv asurkond tekkis Eestisse alles 19. sajandi lõpul. Tänavu võib meil pesitseda kuni viis tuhat paari valge-toonekurgi. Suurt vetevälja ehk merd linnud ületada ei soovi ja seetõttu pole nende pesi Hiiumaal ja ka Saaremaal võib neid olla kümne ringis.

Valge-toonekurgede paarid saabuvad talvitusaladelt aprillis ja ikka oma eelmise aasta pesapaika. Suguküpsus saabub suurtel lindudel kolmandal eluaastal ja vahel ehitab selline paar ka omale pesa, aga tõeliselt pesitsemisega alustatakse alles neljandal või viiendal eluaastal.

Haudeaeg kestab valge-toonekurel umbes kuu ja juunikuu keskpaiku peaksid kurepoegade pead üle pesaääre juba kõikjal Eestis näha olema.

Kuum päev

Kuum päev

Pesast lähevad kurepojad lendama umbes kahe kuu pärast ja lõplikult lahkutakse pesast juulikuu lõpul või augusti alul. Vanalindude pesas lennuvõimestuvad sagedamini kaks või kolm kurepoega.

Vanalinnud jahivad üha kasvava isuga noorlindudele nii konni, väikenärilisi, kui putukaid, aga samuti linnupoegi, kui need ette peaksid juhtuma.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.