22. NÄDAL 27.5.2024 - 2.6.2024. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 04.06.2024 - 11.11
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Härjasilm ja aaskaerand
Sisu

Härjasilm ja aaskaerand

Kuumad ilmad jätkusid. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus nädala jooksul 19,3…21 kraadi piires, mis ületas normi kuue kuni kaheksa kraadi võrra.

Maksimaalsed termomeetrinäidud  küündisid õhus varjus päeviti 26…29 kraadini, päikese käes veelgi kõrgemale. Sellist kuumust oli raske taluda nii taimedel, loomadel kui ka inimestel.

Vihma oodati pikisilmi, sest taimed kannatasid lisaks kuumusele ka põua käes.

Teisipäeva õhtul saabus äike, mis tõi kaasa Jõgevale 2,7 mm vihma. Kuna muld oli tuhkkuiv, siis niisutas see sadu mulda pinnalt ainult paari sentimeetri sügavuseni ja peagi kuivas muld uuesti tuhkjalt kuivaks. Ka järgmisel päeval kogunesid äikesepilved taevasse ja hilisõhtul sabistas veidi vihma (0,4 mm). Neljapäeva õhtuks vihmapilvi Jõgevale ei jõudnud. Järgmine väike sadu (0,3 mm) esines reedel.

Korralikumad vihmahood koos äikesega, mis suutsid põllud ja aiad ära kasta, lõpetasid selleks korraks põua, jõudsid Jõgevale alles laupäevaks. Sajuhood jätkusid järgneval ööl. Laupäeva ja pühapäevaga sadas kokku 11,8 mm.

Mets-harakputk ja aas-rebasesaba

Mets-harakputk ja aas-rebasesaba

Looduses jätkus õitseaeg. Maanteede ja raudteede äärtes kollendasid tõlkjad ja valendasid mets-harakputked, võis näha magunaid.

Näärelehine kibuvits

Näärelehine kibuvits

Majade läheduses õitsesid hilisemad sirelite liigid (ungari jt sirelid), kibuvitsad, lodjapuud, põisenelad. Aedades on pojengide aeg.

Lumepall, lodjapuu kultivar

Lumepall, lodjapuu kultivar

Tavalisematest taimedest õitsesid veel: iminõgesed, rukkilill, härjasilm, ojamõõl, harilik kellukas, kortslehed, soo-kurereha, mitmed orhideeliigid, lõosilmad, maasikad, külmamailane, ristikud, tulikad, hunditubakad, tõrvalill, käokann, vahulilled, vereurmarohi, nõiahambad, võhumõõgad, piimjuur, kerahein ja mitmed teised kõrrelised.

Siberi võhumõõk

Siberi võhumõõk

Põldudel olid taliodrad ja rukkid pea loonud.

Nägime kahte laululuige rändeparve kõrgelt lendamas kirde suunas: kolmapäeval ca 30 ja pühapäeval 7 lindu.

Jõe läheduses algas ühepäevikute ja kiilide lendlus.

Ilmusid üksikud parmud.

Jõgeval 3.6.2024.
 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.