TAIMEKOOL: Roomav madar ehk virn

Postitas Looduskalender - K, 19.06.2024 - 08.08
Autorid

Pildistas ja kirjutas Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

 

Roomav madar

Roomav madar ( loodusemees.ee )

Sisu

 

Roomav madar ehk virn         Galium aparine

 

Valgete õitega madar, mis haagib end pükste ja loomade karvade külge ja lahti teda ei saa. Palja naha kriimustab ära ja tekitab valu. Üks kõige tüütum umbrohi, eriti talinisu ja talirapsi puhul ning võib saaki vähendada 30–60 protsenti. Ta on suhteliselt vastupidav keemilisele tõrjele, isegi tugevalt kahjustatud taimed uuenevad ja moodustavad seemneid.Samas põnev taim.

Ladina keeles on madaratel nimeks Gallium, gala tähendab kreeka keeles piima. Ja madarad on abiks piima kalgendamisel.  Roomav madar on tagasihoidlike valgete õitega üheaastane taim ja võib kasvada kuni meetriseks. Tavaline Eesti taim, mis kasvab umbrohuna põldudel ja aedades, jäätmaal, võsastikes, aga ka meie rannikul.

Lehti saab kasutada köögiviljasuppides, kuivatatud lehtedest tee keetmiseks ja röstitud viljadest saab kohviasendajat. Ka kohvipuu kuulub madaraliste sugukonda.

Jalgade külge haakinud virn

Jalgade külge haakinud virn

Kuna kasutatakse maapealset ürti, siis on teda lihtne koguda kui karupükstega kartulivagude vahel jalutate. Droogil on uriinieritust suurendav toime.

Kasutatakse düsuuria, kuseteede, lümfisõlme-, mao- ja peensoolepõletiku, haavandtõve ja palaviku korral. Suurendab sapinõristust. Rahvameditsiinis peetakse teda põletiku-, mikroobi-, oksüdeerumis- ja vähivastaseks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.