Küllap saabub suve saabudes kõigil hetk, mil hakatakse mõtlema, mida jaanitulele minnes selga panna. Mida lendlevam kleit naistel ja mida valgem linane pluus meestel, seda parem meel meie Maaemadel ja Maaisadel. Aga eks nad lepivad ka sellega, kui paksu talvejope tagavaraks kotti topite, et öösel pikalt vastu pidada ja jaaniusse-sõnajalaõisi otsima minna.
Harilik härghein
Õnne, seda jaaniõnne ihkame me kõik. Armastuse õnne ja seda on jaaniöö täis. Aga õnne peab oskama ka otsida. Hea on end selleks ette valmistada. Lendleva kleidi kaunistusena tuleks noortel naistel ja tüdrukutel pärjad pähe punuda.
Pärjapunumine on lihtne töö, sellega saab ju igaüks hakkama. Aga kui teate, et pole seda oma tütardele õpetanud, siis jaaniõhtul see õige päev. Esimene lillepaar tuleb asetada risti ja keerata üksteise ümber, see ongi kõige olulisem armumaagia hetk. Seejärel ikka uus lill ümber juba valmist töö ristsõlme. Lillesidemeks, lilletõotuseks, lubades olla edaspidi parem ja heatahtlikum. Kuni pea ümber ulatuv kaunistus valimis.
Äiatar
Folklorist Mare Kõiva ütleb, et pärjad pühendati Päikesele. Nad andsid selle kandjale kaitse kogu ööks ja pikemaks ajakski.
Noored neiud hoidsid pärjad alles ja jälgisid kui kaua need värsked püsisid, seda suurem õnn oli tulemas. Padja alla pandud pärg aitas unes näha tulevast peigmeest.
Jaanililledena tundis meie vanarahvas paljusid lilli ja mitte ainult neid, mis jaaniõhtul õitsesid, vaid kogu jaanikuu jooksul. Tuntuim jaanilill on tegelikult pääsusilm, jaanililled on ka härghein, ristik, äiatar, naistepuna, härjasilm, kurekell, kurereha ja rukkilill.
Härjasilmad
Jaaniõhtul punutud pärga saab kasutada ka talvisel tervise tagasitoomisel, selleks lõigatakse ravimtaimedest punutud pärg juppideks. Ja keedetakse raviteeks.
Uurisin oma sotsiaalmeedia sõpradelt, mis lilli nad oma pärgadesse pannud on. Kõikide pärgade vaieldamatud lemmikud on härjasilm ja punane ristik, värvilisajana ka hiirehernes ja kellukas oma kauni lilla rüüga. Kollast tooni lisab tulikas. Ja nii lillat kui ka kollast värvi kandev härghein. Lõhna annavad valge ristik ja maarjahein. Ei puudu ka raudrohi, kurereha ja värvmadar.
Aas-kurereha