Klaaskajakiga allikate päeva retked Äntu Sinijärvel (allikajärv)
Juba mitmendat aastat tähistatakse 3. septembril Eestis allikate päeva, seekord on keskmes allikate sügavus. Teadeolevalt on Eesti sügavaim allikas Sopa allikas, kuid see 4,8 meetrit on mõõdetud 1974. aastal.
Sel korral uurime 1. septembril läbi klaaskajakide, kui sügav on meie kõige uhkem allikajärv Äntu Sinijärv, innustades nii inimesi käepäraste vahenditega meie allikaid üle mõõtma.
Äntu järvel toimub allikate ja tarkusepäeva tähistamine 1. septembril kell 12-18. Kajakiga järvele mineku soovil on vajalik etteregistreerumine: info@metsamoisa.ee
või telefonil +372 5132149, Priit Adler, kohti on piiratud arvul. Lõkke ääres vestab kell 12-13 allikatest ja nende sügavusest lugusid loodusajakirjanik Kristel Vilbaste.
Äntu Sinijärv (ka Äntu Sinijärv, Äntu Suurjärv, Äntu Pikkjärv, Tedrejärv, Prillapatsi järv) on järv Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas.
Järv asub umbes 7 kilomeetrit Väike-Maarjast lõuna pool.
Asukoht: X.: 59.0639765,26.2393497, Y.: 59.3318451,25.467341
See on Eesti kõige selgema veega järv, limnoloogiliselt tüübilt alkalitroofne järv. Järve suurim sügavus järves on vaid 7 m. Suure läbipaistvuse tagavad võimsad allikad. Suurte allikate tõttu ei ulatu veetemperatuur ka suvel oluliselt üle 10-15 kraadi, aga ülemine umbes poolemeetrine veekiht võib olla piisavalt soe ujumiseks.
Biogeenide vähesuse tõttu on välja kujunenud liigirikas ja omapärane taimestik. Kaldad on õõtsikulised, põhja katab järvelubi, millel kasvab lopsakas taimestik (mändvetikas, vesisammal, kuuskhein). Mändvetikad meenutavad natuke korallimerd. Kaldal kasvab tarn, pilliroog, ubaleht, soopihl, ädalalill.
Kalastik koosneb peamiselt ahvenast, särjest ja haugist; ahven on neist arvukaim.
Järv paikneb Äntu maastikukaitseala territooriumil.
Klaaskajaki rendi maksumuseks on 1 tunni kasutamine 50€ inimene ja klaaskajak mahutab kahte inimest. Päästevesti kandmine järvel on kohustuslik!